Transportfirma i Aabenraa er gået konkurs
Onsdag 15. januar 2025 kl: 10:12
Af: RedaktionenSkifteretten under Retten i Sønderborg har taget virksomheden Dantrucks ApS med CVR-nummer 41912170 under konkurs. Dantrucks ApS, der stod opført under vejgodstransport og engroshandel og detailhandel med personbiler, varebiler og minibusser, blev etableret 3. december 2020 og havde i det senest afsluttede regnskabsår et underskud på 433.000 kroner
Ifølge Statstidende er advokat Frederik Gjerulff, der har adresse på Teaterstien i Haderslev, udpeget som kurator.
Eventuel anmodning om valg af kurator og kreditorudvalg skal fremsættes skriftligt over for skifteretten senest tre uger efter bekendtgørelsen i Statstidende.
Enhver, der har fordring eller andet krav mod skyldneren, opfordres til at anmelde sit krav til boets kurator inden fire uger efter bekendtgørelsen i Statstidende opgjort pr. 10. januar.
Dantrucks ApS med CVR-nummer, der i det senest afsluttede regnskabsår opgjort 31. december 2023 i gennemsnit havde 9 ansatte, var ejet af Mehmed Halilov Shlyangov.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmandsorganisation roser nye regler
- Kvinde skal i fængsel for at have kørt lastbil uden kørekort
- - Flere situationer er uafklarede
- Nyt cirkulære lægger nye retningslinjer for vejafgifsbøder
- Det er en stor sejr
- DI roser forslag om ny ordning for international arbejdskraft
- Nordisk importør af varebiler får ny forhandler i Nordsjælland
- Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Tre-akslet kærre er bygget til maskintransport
- Containertransportør får ny administrerende direktør i Danmark
- Udbyder af tankkort lancerer ladekort til el-lastbiler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



