Toldstyrelsen finder ulovlige kopivarer for millioner
Onsdag 4. december 2024 kl: 13:59
Af: RedaktionenSidste år tilbageholdt Toldstyrelsen ca. 50.000 varer på baggrund af mistanke om, at de var ulovlige kopier. Toldstyrelsen anslår, at varernes værdi svarede til godt 70 millioner kroner
- Kopivarer krænker danske virksomheder og andre, der har rettigheder til varemærker, og de kan risikere at snyde forbrugeren, der i sidste ende ikke får det produkt, de måske tror, de har betalt for, siger skatteminister Rasmus Stoklund (S) og peger på, at det handler om borgernes sikkerhed for, at de varer, de køber, også indeholder det, man er blevet lovet eller at kvaliteten af varen er, som den skal være.
- Det er ikke mindst vigtigt, når det gælder fødevarer. Hverken borgere eller virksomheder kan være tjent med, at der er nogle, der laver billige kopivarer, og vi skal ikke finde os i, at nogen forsøger at få de ulovlige varer ind over grænsen, siger ministeren videre.
Toldstyrelsen har siden 2015 set en markant stigning i antallet af sager om tilbageholdte varer, der mistænkes for at være kopier. Det skyldes delvist den øgede nethandel og dels en stigende tendens til, at kopivarer sendes i flere mindre pakker fremfor større, hvorfor de registreres som flere sager.
- Vi kan se, at der de senere år er kommet flere sager, hvor man forsøger at få ulovlige kopivarer ind over grænsen. Det understreger, at vi har brug for en stærk kontrolindsats på vores grænser, og det er jeg som skatteminister meget optaget af, at vi sikrer og har fokus på, siger Rasmus Stoklund.
De tilbageholdte varer spænder bredt fra eksempelvis fødevarer, beklædning, sko og udstyr til mobiltelefoner. Når Toldstyrelsen tilbageholder varerne, er det efterfølgende rettighedshaverne til det krænkede varemærke, der afgør, om der skal rejses sag. Hvis varer bliver vurderet som værende kopier, bliver de i langt de fleste tilfælde sendt til destruktion.
Interesserede kan læse mere om Toldstyrelsen og kopivarer her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sikkerhedstrusler, klimasikring og grøn omstilling
- Sønderjysk entreprenør har hentet ny tip-kærre i Hedensted
- Politiet siger 40-årig lastbilchauffør for uagtsomt manddrab
- Transportorganisation sætter stævning af ministerier i bero
- Afskaf 11 kg-reglen
- Lastbil ramte patruljevogn - en betjent mistede livet
- Ja til BRT-bus - nej til vejudvidelse på Ring 4 Nord
- Politiet har konstateret, at kontrollen er vanskelig
- Svensk lastbilproducent fortsatte som markedsleder for tunge lastbiler i Europa
- Sydvestjysk vognmand hentede to tiptrailere på samme tid
- EU's system for digital transportdokumentation er på vej
- Politiet uddelte mange klip til mobilsnakkende bilister i Aarhus
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





