Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Politiet kontrollerede 172 lastbiler over fire dage

Tirsdag 21. marts 2023 kl: 15:05
Af: Redaktionen

I sidste uge kontrollerede Tungvognscenter Syd, der har hjemsted hos Sydøstjyllands Politi, kontrollerede i samarbejde med Tungvognscenter Øst fra Sjælland 104 lastbiler i en målrettet kontrol af tunge køretøjer. Derudover blev yderligere 68 lastbiler kontrolleret rundt omkring i landet

Kontrollerne blev foretaget på fire forskellige steder. Mandag 13. marts blev de tunge køretøjer kontrolleret ved Nyborg, tirsdag 14. marts ved Kolding, onsdag 15. marts ved Tønder og torsdag 16. marts på Kalbygård Skov Rasteplads på Rute 15 mellem Aarhus og Silkeborg.


Tungvognscenter Øst bidrog med en mobil bremseprøvestand, hvilket betød, at det var muligt at få foretaget test af køretøjernes bremseevne på kontrolstedet. 


I løbet af de fire kontroldage blev der kontrolleret i alt 104 lastbiler og vogntog, som umiddelbart førte til 28 sigtelser for diverse overtrædelser. 


Ud af de 104 køretøjer/vogntog, blev 39 vogntog kørt på en bremseprøvestanden, som viste en lang række fejl sig, hvoraf nogle også medførte en sigtelse:
  • 1 lastbil blev indkaldt til kontrolsyn grundet skævbremsning
  • 1 påhængsvogn fik klippet nummerpladen på grund af manglende bremseevne
  • 2 påhængsvogne blev indkaldt til kontrolsyn grundet skævbremsning
  • 3 påhængsvogne blev indkaldt til kontrolsyn grundet andre fejl end bremseevne
  • 4 sættevogne fik klippet nummerpladerne grundet manglende bremseevne
  • 7 sættevogne blev indkaldt til kontrolsyn på grund af skævbremsning
  • 1 sættevogn blev indkaldt til kontrolsyn på grund af fejl på støddæmpere
  • 1 sættevogn blev indkaldt til kontrolsyn på grund af beskadiget affjedring
  • 15 lastbiler blev indkaldt til kontrolsyn p ågrund af andre fejl - typisk for mange fjernlyslygter, revnede forruder og revner i chassisrammer

Særlige sager
To lastbiler blev ved kontrollen ved Kolding taget for manipulation af det antiforurenende udstyr (SCR-manipulation), hvilket i hvert tilfælde udløste bøder på 25.000 kroner og et krav om at få SCR-systemet bragt i orden.


På Kalbygård Skov Rasteplads på Rute 15 mellem Aarhus og Silkeborg blev en enkelt chauffør under kontrollen taget i ikke at have betalt vejbenyttelsesafgift i Danmark. En nærmere kontrol viste, at han ikke havde gjort det 17 tilfælde inden for de sidste 28 dage. Det udløste en bøde på 42.500 kroner.


Over de fire kontroldage foretog Tungvognscenter Syd som vanligt også kontroller på det øvrige vejnet. Under disse kontroller blev yderligere 68 køretøjer kontrolleret, hvilket samlet førte til 12 sigtelser af forskellig karakter. Det var særligt for overtrædelse af overhalingsforbud på motorveje, manglende betaling af vejbenyttelsesafgift samt for anvendelse af håndholdt mobiltelefon under kørsel med lastbil.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
- Sikkerhed for chauffører og bude får særlig opmærksomhed op til jul
- Hirtshals Havn lægger arealer til stor beredskabsøvelse
- Entreprenør på Nordøstfyn har fået fire-akslet tip-trailer ti freelance-opgaver
- Sydvestjysk havn er blevet medlem af nordeuropæiske havneorganisation
- EU-Kommissionen spørger efter flere oplysninger om danske vejafgiftsbøder
- Midtjysk tankvognsvirksomhed skifter ejer
- Bruttoprisen på dieselolie har svinget 1.80 kroner i løbet af året
- Energisekslaber får forbud mod vejledende priser på brændstof
- Bekendtgørelse om hastighedsbegrænsere træder i kraft
- Den ene lastbil svinge kraftigt til venstre forud for ulykken
- Femern Bælt-forbindelsen kan skabe øget risiko for trængsel på veje og jernbaner

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst