Politi og toldere finder 1.822 kg kokain i skibscontainer
Onsdag 28. september 2022 kl: 12:17
Af: RedaktionenEfter et tip om, at et parti narko var på vej fra Belgien til Holland, vinkede politi og toldere i lørdags et belgisk sættevognstog ind til siden på motorvejen nær Barendrecht. Da politi og toldere åbnede dørene til den skibscontainer, som var på sættevognen, faldt hundredvis af blokke kokain ned på jorden
Vogntoget blev efterfølgende kørt ti et sikkert område i havnen i Rotterdam, hvor de hollandske toldere fandt i alt 1.815 pakker med i alt 1.822 kg kokain. Hvis kokainen var blevet solgt på gaden, ville den anslået have indbragt sælgerne 191 millioner euro.
Chaufføren, der kørte med vogntoget - en 28-årig rumæner - blev anholdt.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




