Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vognmand i Hjørring er gået konkurs

Fredag 16. april 2021 kl: 10:08
Af: Jesper Christensen

Statstidende oplyser fredag, at Skifteretten i Hjørring har taget virksomheden Ingvardsen Transport ApS i Hjørring under konkursbehandling. Virksomheden, der blev etableret som ApS i juni 2006, havde i senest afsluttede regnskabsår et negativt resultat før skat på 1.125.000 kroner. Efter skat var resultatet et minus på 897.000 kroner

Ingvardsen Transport ApS med CVR-nr.: 29620970, havde adresse på Bredkærvej i Hjørring og var ejet af selskabet Ingvardsen Holding.


Retten i Hjørring modtog en konkursbegæring 31. marts i år.


Advokat Simon Mejlholm, der har adresse på Åstrupvej i Hjørring, er udpeget som kurator. Eventuel anmodning om valg af kurator og kreditorudvalg skal fremsættes skriftligt over for skifteretten senest tre uger efter denne bekendtgørelse.


Enhver, der har fordring eller andet krav mod skyldneren, opfordres til inden fire uger efter denne bekendtgørelse til boets kurator at anmelde sit krav opgjort pr. 14. april 2021.


Interesserede kan læse tidligere artikler om Hjørring-firmaet her:

Vognmand i Hjørring havde ingen penge

Dato: 07-01-2011

Speditionsfirma fortsætter uændret

Dato: 24-06-2009

Vognmandsforretning lukker efter 20 år

Dato: 24-06-2009







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Tre-akslet kærre er bygget til maskintransport
- Containertransportør får ny administrerende direktør i Danmark
- Udbyder af tankkort lancerer ladekort til el-lastbiler
- Skatte- og vækstministeren vil afskrive 6,3 millioner mindre gældsposter
- Politiet fandt frem til palletyve
- Transportfond donerer omkring 2,3 millioner kroner til transportprojekter
- Pas på hovedet, når du fejrer huen
- Udvidet motorvej E45 mellem Vejle og Skanderborg åbner inden for en måned
- Narkopåvirket mand kørte ind i lastbil
- Vognmand hentede sin nye tre-akslede gardintrailer lige i nærheden

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst