Transportkoncern udvider i Sverige
Tirsdag 2. februar 2021 kl: 16:00
Af: Redaktionen
Den dansk-baserede transportkoncern, DSV Panalpina, begynder at opføre en ny terminal i Rosersberg tæt på den svenske hovedstad. Den nye terminal, der skal ligge nord for Stockholm tæt på lufthavnen i Arlanda, jernbaneforbindelser og motorveje, ventes at stå færdig i slutningen af 2021
Den nye terminal, der kommer til at fungere som et logistik-center, skal støtte DSV eksisterende cross-dockingterminal, der ligger i det sydlige Stockholm. Det er blandt andet den trafikale situation i Stockholms-området med hyppige kødannelser i myldretiden, der har skabt behov for at opføre et nyt logistik-center.
Det nye logistik-center vil blive på 68.000 kvadratmeter og blive forsynet med et automatiseret lagerrobot-system. Det vil også indeholde et 5.000 kvadratmeter stort område til omlæsning af lastbiler med mere - samt kontorer.
DSV har haft fokus på bæredygtighed ved projekteringen af det nye anlæg. Det vil blive DGNB-certificeret (Certifikat på bæredygtigt byggeri), 80 procent af byggematerialerne kan genanvendes, solpaneler på taget bidrager til el-forsyningen til anlægget, der forventes at kunne bruges de næste 50 år.
DSV forventer at skabe 200 nye arbejdspladser med det nye anlæg.
DSV forventer at skabe 200 nye arbejdspladser med det nye anlæg.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
- Lastbilbestande blev en smule mindre i februar
- Februar fik 54 flere ud at køre
- Vognmandsvirksomhed i Herlev har fået fire-akslet forvogn med kran og hejs
- Litauisk lastbilchauffør smuglede 125 kg kokain gemt i ombygget dieseltak
- Eldrevne færger kan mindske forureningen
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Overlæs kostede 6.000 kroner
- Data viser prisudvikling på diesel siden 1972
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Priserne på olie stiger og øger fokus på andre løsninger
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




