Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportkoncern udvider i Sverige

Tirsdag 2. februar 2021 kl: 16:00
Af: Redaktionen

Transportkoncern udvider i Sverige

Den dansk-baserede transportkoncern, DSV Panalpina, begynder at opføre en ny terminal i Rosersberg tæt på den svenske hovedstad. Den nye terminal, der skal ligge nord for Stockholm tæt på lufthavnen i Arlanda, jernbaneforbindelser og motorveje, ventes at stå færdig i slutningen af 2021


Den nye terminal, der kommer til at fungere som et logistik-center, skal støtte DSV eksisterende cross-dockingterminal, der ligger i det sydlige Stockholm. Det er blandt andet den trafikale situation i Stockholms-området med hyppige kødannelser i myldretiden, der har skabt behov for at opføre et nyt logistik-center.


Det nye logistik-center vil blive på 68.000 kvadratmeter og blive forsynet med et automatiseret lagerrobot-system. Det vil også indeholde et 5.000 kvadratmeter stort område til omlæsning af lastbiler med mere - samt kontorer.


DSV har haft fokus på bæredygtighed ved projekteringen af det nye anlæg. Det vil blive DGNB-certificeret (Certifikat på bæredygtigt byggeri), 80 procent af byggematerialerne kan genanvendes, solpaneler på taget bidrager til el-forsyningen til anlægget, der forventes at kunne bruges de næste 50 år.
DSV forventer at skabe 200 nye arbejdspladser med det nye anlæg.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Ny takografteknologi skaber overblik
- Politiet konstaterede 39 køre- og hviletidsovertrædelser på Bornholm
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Tip-trailer med automatisk rullepresenning kan rumme 61,5 kubikmeter i kassen
- Transportkoncern får godkendt sine klimamål
- Lastbilfabrik i Eindhoven producerer store elektriske trækkere
- Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst