Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportkoncern udvider i Sverige

Tirsdag 2. februar 2021 kl: 16:00
Af: Redaktionen

Transportkoncern udvider i Sverige

Den dansk-baserede transportkoncern, DSV Panalpina, begynder at opføre en ny terminal i Rosersberg tæt på den svenske hovedstad. Den nye terminal, der skal ligge nord for Stockholm tæt på lufthavnen i Arlanda, jernbaneforbindelser og motorveje, ventes at stå færdig i slutningen af 2021


Den nye terminal, der kommer til at fungere som et logistik-center, skal støtte DSV eksisterende cross-dockingterminal, der ligger i det sydlige Stockholm. Det er blandt andet den trafikale situation i Stockholms-området med hyppige kødannelser i myldretiden, der har skabt behov for at opføre et nyt logistik-center.


Det nye logistik-center vil blive på 68.000 kvadratmeter og blive forsynet med et automatiseret lagerrobot-system. Det vil også indeholde et 5.000 kvadratmeter stort område til omlæsning af lastbiler med mere - samt kontorer.


DSV har haft fokus på bæredygtighed ved projekteringen af det nye anlæg. Det vil blive DGNB-certificeret (Certifikat på bæredygtigt byggeri), 80 procent af byggematerialerne kan genanvendes, solpaneler på taget bidrager til el-forsyningen til anlægget, der forventes at kunne bruges de næste 50 år.
DSV forventer at skabe 200 nye arbejdspladser med det nye anlæg.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Maskintrailer skal køre for asfalt-virksomhed
- Bestanden er vokset godt 6,5 procent siden 2020
- Tysk containertransportør sætter 33 elektriske lastbiler i drift
- To tyske mærker kørte frem
- Lastbilimportør styrker støttestyrkerne
- Medlemmer får 50 procent rabat
- Transportkoncern nåede et driftsresultat på 19,6 milliarder kroner
- Logistikselskab køber op igen
- Energiselskab med ladestander samarbejder med selskab med elektriske løsninger
- Ny bødemodel for vejafgift er på vej
- Transportministeriet åbner for en ny omgang støttemidler
- Færgerute mellem Danmark og Sverige lukker

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst