Energiselskab åbner AdBlue-tank i Brøndby
Mandag 11. januar 2021 kl: 12:07
Af: RedaktionenLastbiler og busser kan fremover også tanke AdBlue på energiselskabet OK’s Truck Diesel station på Søndre Ringvej i Brøndby
- Mange af vores transportkunder bruger AdBlue, derfor er det vigtigt, at det er tilgængeligt på de fleste af vores Truck Diesel stationer. Det skal være nemt for dem, siger kædechef for Truck Diesel stationerne i OK, Henrik Bruun.
Stationen i Brøndby har eksisteret i en årrække og ligger godt for kunderne, som kører gennem området.
- Vi har manglet en stander til AdBlue på Søndre Ringvej i Brøndby gennem længere tid, så da det blev muligt at etablere en stander på adressen, greb vi muligheden, siger Henrik Bruun.
Skærpede EU-miljøkrav til udstødningsgassernes indhold af NOx-forbindelser og partikler har skabt øget efterspørgsel på additivet AdBlue de seneste år. Derfor har OK også installeret AdBlue standere på langt de fleste centralt placerede Truck Diesel stationer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Folketingspolitiker med chaufførbaggrund blev vraget af vælgerne
- Den ulykkelige sandhed er, at det går i den forkerte retning
- Transportvirksomhed fortsatte trods påbud med at bruge
- Entreprenørvognmand kører jord med mere med ny tre-akslet tip-trailer
- Ny elektrisk varebil præsenteres som prisvenlig med effektiv drift og minimale omkostninger
- Husk nu erhvervslivets rammevilkår
- Rasteplads mellem Kolding og Vejle har fået ny butik og moderne lade- og tankfaciliteter
- Ny bro fører vej over å ved Aarhus
- Transportarbejdet med lastbiler steg i slutningen af 2025
- Ombord-enhed kommer fremover med advarsler i realtid
- Fire-akslet letvægtstrailer har tip-kasse i stål
- Chauffør fortsætter i tre-akslet trækker
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




