Dansk rederikoncern lukker rejsebureau i Litauen
Torsdag 2. juli 2020 kl: 13:16
Af: RedaktionenDFDS-koncernen lukker rejsebureauet Krantas Travel i Litauen som følge af corona-tidens udfordringer, der har sat sit præg på rejsemønsteret i eksempelvis Østersøen med et markant faldende salg af passagerrejser
Coronavirus-krisen har også sat sit præg på rejsemønstre i Østersøen og har forværret salget af passagerrejser også hos det DFDS-ejede rejsebureau Krantas i Litauen.
DFDS har forsøgt at finde en ny ejer til bureauet, men rejsemarkedet er blevet så påvirket af corona-tiden og ændrede rejsemønstre, at det har været umuligt. Derfor lukker DFDS rejsebureauet og opsiger de 27 ansatte, der arbejder på rejsebureauet.
Agenturet blev oprettet i 1998 og er siden da vokset fra at være et lille agentur til et højt anset agentur med kontorer i Litauens tre største byer, Vilnius, Kaunas og Klaipėda.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Letbane håber på ny sikkerhedsgodkendelse i næste uge
- Offentligt betalt transport skal være tryg
- Specialtransport fortsætter med at køre letbanetog uden om manglende sikkerhedsgodkendelse
- 44-årig buschauffør er sigtet for uagtet manddrab
- Norsk flyselskab løftede 2,6 millioner passager i luften i maj
- Når man ikke kan køre under...
- Letbanetog kører igen i Odense - i begrænset omfang
- Balance mellem mænd og kvinder skaber basis for et godt arbejdsklima
- Taxi-app og taxi-selskab har udvidet til Randers
- Ny letbanestrækning i Hovedstaden åbner 22. august
- Persontransportorganisation siger velkommen til den nye transportminister
- Lørdag holder letbanetogene i Odense stille
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




