Transportkoncern forbinder Kina og Europa med landevejstransport
Fredag 29. maj 2020 kl: 10:15
Af: Redaktionen- Vores landevjestransport fra det østlige Kina til Vesteuropa er blevet mere populær under corona-krisen, da den er godt alternativ ti lbåde luft, sø- og jernbanetransport, siger Tine Jørgensen (Rail & Gateway) fra DSV Panalpina’s Air & Sea-division
- Vores globale netværk kombineret med en stærk lokal tilstedeværelse gør os i stand til at tilbyde vore kunder denne attraktive løsning, siger hun videre.
DSV Panalpina oplyser, at indsatsen for at dæmme op for spredning af corona-virus betød, at omkring 90 procent af passagerflyende blev holdende på jorden og dermed skar kraftigt ned på fragtkapaciteten med stigende priser til følge.
Transittiden for luftfragt fra Shanghai i Kina til en lufthavn Vesteuropa er i dan omkring 8 dage. I sidste måned var den op til 14 dage.
Med de aktuelle høje priser på luftfragt på grund af den mindre kapacitet, er landevejstransport fra Kina ti Vesteuropa ifølge DVS Panalpina et alternativ med en transittid på to en halv uge.
- DSV Panalpina peger på følgende fordele:
- Kort transittid: Kina - Europa på 15 - 17 dage
- Billigere en luftfragt
- Full og part truck loads (FTL and LTL)
- Alle typer gods
- Farligt gods kun som FTL
- Toldbehandling
- Lastbiler stopper kun på sikrede parkeringspladser
- GPS i lastbiler, der bliver lastet hos DSV
Afstanden fra Shanghai i Kina til Hamburg i Tyskland er 8,500 kilometer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand hentede komplet vogntog i Hedensted
- I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Sololastbiler og sættevognstog må holde vægten - norske vognmænd protesterer
- Norske myndigheder har hævet totalvægten for udvalgte vogntog
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- En række køretøjer med særlige godkendelser kan nøjes med det periodiske syn
- Aalborgvirksomhed har fået ny tre-akslet trækker med 780 heste
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Italienske magasiner giver bæredygtighedspris til italiensk lastbil
- Amerikansk bilproducent melder klar med el-lastbiler
- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




