Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Færgedriften er tilbage mellem Jylland og Samsø

Fredag 15. maj 2020 kl: 13:02
Af: Redaktionen

Samsø Rederi, der driver færgeforbindelsen mellem Sælvig på Samsø og Hou i det, der en gang hed Hads Herred i Østjylland, oplyser, at færgedriften på ruten fra mandag 18. maj stort set vil være normaliseret som følge af, at mere og mere af det det danske samfund kommer i gang igen

For den kollektive trafik på Samsø, som både involverer færge- og busdrift, betyder det, at der fra på mandag 18. maj ikke længere vil være restriktioner på, hvor mange sæder, der må bruges i den offentlige trafik. En andre række restriktionen og begrænsinger fjernes eller lempes.


Det betyder, at man som passager på færgen ikke længere skal blive siddende i sin bil på vogndækket, men skal gå op i salonen som tidligere. Det er dog stadig muligt at få lov til at blive siddende i sin bil under overfarten, hvis man i drive-in trykker på hjælp-knappen. Disse biler får derefter anvist en speciel bane der bliver kørt ind til sidst. På den måde ved personalet på færgen, hvilke biler, der sidder passagerer i. Hvis man ikke har trykket på hjælp knappen, må man ikke sidde i bilen under overfarten mere.


Mandag 18. maj er også dagen hvor caféen på færgen igen åbner for salg - dog med et andet sortiment end ellers og med et meget stort fokus på at holde en høj standard på hygiejnen. Samtidig bliver informationen ombord til passagererne opgraderet med krav om at holde afstand samt flere spritdispensere.   


Mandag 18. maj er busdriften på Samsø også tilbage i sin normale drift. 
 






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand i Korsør er blevet fynsk-ejet
- Forsvaret har forlænget aftale med svensk lastbilproducent
- Arbejdsulykkerne stiger blandt skraldemænd
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Evaluering af vejafgiften afslører et mix af positive og negative konsekvenser
- Busulykke på Djursland koster to menesker livet
- Antallet af nyregistrerede lette elektriske lastbiler blev mere end fordoblet
- Antallet af nyregistrerede lette lastbiler vokse med 35 procent
- Transportfond støtter tre projekter i Aarhus
- Lastbilimportør ændrer struktur og får tre salgschefer
- Politiet lancerer ny kommunikationskanal til operative meddelelser
- Færger på Øresund sejlede med flere passagere og biler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst