Tyskland har stadig lukket for turister og grænsehandel
Tirsdag 19. maj 2020 kl: 12:10
Af: RedaktionenTyskland ændrede i sidste uge på den praktiske udførsel af indrejsekontrollen ved den dansk-tyske grænse. Reglerne for indrejse er ifølge det danske politi meget store træk uændrede. Ændringerne gælder først og fremmest, hvordan kontrollen udføres
Det er stadig ikke tilladt for danske statsborgere at rejse til Tyskland med det formål at være turist eller at foretage indkøb i eksempelvis grænsebutikkerne.
Man skal som dansk statsborger stadigvæk have et anerkendelsesværdigt formål for at kunne rejse lovligt ind i Tyskland.
Dog lemper de tyske myndigheder reglerne i mindre omfang på nogle områder.
En ændring er, at de tyske myndigheder fremover gennemfører risikobaseret stikprøvevis indrejsekontrol ved grænseovergangene ved Frøslev, Kruså og Sæd. Det vil fortsat være grænseovergangene i Frøslev, Kruså og Sæd, der skal anvendes, hvis man i bil skal passere landegrænsen mellem Danmark og Tyskland.
Fortsat indrejsekontrol til Danmark
For rejsende, der kommer fra Tyskland, vil reglerne for at kunne rejse ind i Danmark fortsat være de samme.
Den ændrede kontrol er også beskrevet på Den Tyske Ambassades hjemmeside - klik her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- 33-årig mand er blevet dømt for voldtægt i regionaltog
- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Forsøg med ny flexbus-rute skal give bedre kollektiv trafik i landområder
- Flere el-busser kommer ud at køre på Sjælland
- Flypassagerers rettigheder er i fare for forringelse
- De første batteritog må køre på danske skinner
- Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger
- Uddannelsesorganisation åbner for chaufføruddannelse til bus i Rødekro
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
- Det kan der være noget i, sagde manden......
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |