Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Storskala-projekter til energilagring får 128 millioner kroner

Onsdag 18. december 2019 kl: 13:42
Af: Redaktionen

S-Regeringen har sat fokus på omlægning af energiforsyningen i en mere bæredygtig retning. I den anledning udmønter Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet 128 millioner kroner til to storskalaprojekter om udvikling af teknologier til lagring og konvertering af el produceret af sol- og vindenergi-anlæg til energiformer, der eksempelvis kan bruges i busser fly og skibe


Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet peger på, at vedvarende energi og særligt havvind rummet et meget tort potentiale i forhold til at reducere CO2-udledningerne. Men det kræver teknologier, der gør det muligt at udnytte den producerede elektricitet bedre for at kunne realisere det fulde potentiale. De afsatte 128 millioner kroner går til to storskalaprojekter, der vurderes at kunne bidrage til udviklingen. Det ene forsøg får 80 millioner kroner i støtte, mens det andet får 48 millioner kroner i støtte.


- Danmark skal indtage en global lederrolle og være frontløber på teknologi til lagring og konvertering af grøn strøm. Vi har et godt udgangspunkt med den viden og teknologi, der er udviklet i Danmark og særligt i den danske vindindustri. Det fundament skal vi bygge videre på. Med støtte til to markante projekter på samlet 128 millioner kroner tager vi et af de første vigtige skridt, siger klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S).


De to projekter handler begge om at lagre bæredygtigt produceret elektricitet i brint. Bag begge projektet står der erfarne aktører, som indgår i industrielle symbioser med tilknytning til igangværende industri. Det betyder, at projekterne gennemføres tæt på markedslignende vilkår og derfor kan bidrage til at belyse, hvilke barrierer der er for teknologien - både i forhold til regulering og markedsvilkår. 


Begge projekters formål er at videreudvikle teknologien og kapaciteten markant efter endt støtteperiode med henblik på at kunne fungere på markedsvilkår.


- Vi er ved et punkt, hvor teknologierne til produktion af vedvarende energi er så langt, at de snart ikke behøver støtte længere. Derfor øger vi nu fokus på støtte til fremtidens teknologier, der skal sikre, at vi udnytter det enorme potentiale, der ligger i vedvarende energi. Det næste store skridt i den grønne omstilling er, at udvikle teknologier, der kan omdanne den grønne strøm til for eksempel brændstoffer til blandt andet busser, fly og skibe, siger Dan Jørgensen. 


 Danmark har nogle af Europas største vindressourcer og en stærk vindmølleindustri. S-Regeringen har sat gang i en undersøgelse af mulige placeringer af en eller flere energi-øer med mindst 10 GW havvind. Udviklingen af fremtidens el-teknologi er central for udviklingen af energi-øerne. Som en del af den indledende finansiering af projektet om energi-øer er der afsat yderligere 39 millioner kroner til teknologiudvikling inden for lagring og konvertering. 


Fakta om bevilling og de to projekter:
  • Energistyrelsen har givet tilsagn om støtte på henholdsvis 80 og 48 millioner kroner til to såkaldte Power-to-X-projekter i henholdsvis Skive og Fredericia
  • De to projekter er henholdsvis GreenLab Skive PtX og HySynergy, der begge har til formål at etablere storskala produktion og lagring af brint produceret med bæredygtigt produceret elektricitet
  • Tilskuddet ydes til etablering af de to anlæg fra 2020 og til efterfølgende drift i en demonstrationsperiode frem til begyndelsen af 2025






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Transportvirksomhed syd for Aarhus har fået depotopladning
- Nyt selskab skal gøre opladning nemmere og billigere
- Signalsystem på Fyn får støtte fra EU
- Mindre flytteforretning på Sjælland er gået konkurs
- Transportvirksomhed i Kolding investerer i elektriske lastbiler
- Ny asfalt skal mindske partikelforurening fra trafikken
- Ubrugte midler flyttes til en anden pulje
- Bommen kan gå ned for udenlandske lastbiler med ubetalte vejafgiftsbøder
- Aftale om udenlandsk arbejdskraft er et vigtigt skridt for transportbranchen
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Tung transport mellem Danmark og Sverige skal være lidt lettere - at gennemføre

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst