Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kølehus i Vejle er blevet større og kølekæden styrket

Tirsdag 27. maj 2025 kl: 10:06
Af: Redaktionen

Den amerikanske kølehus-koncern, Lineage, har taget en ny udvidelse af sit kølelager i Vejle i brug. Lineage's afdeling i Vejle er koncernens største i Danmark

Udvidelsen i Vejle bringer den samlede kapacitet op på 93.500 eur-paller, hvilket bringer Lineage's samlede kapacitet i Danmark til over 250.000 eur-paller. Udvidelsen er endnu en milepæl i Lineage's investeringer i Norden og markerer selskabets engagement i at støtte forsyningskæden for fødevarer i Nordeuropa.


For Lineage er Vejle et strategisk knudepunkt for logistik, der ligger centralt i forhold til fødevareproduktion og detailbranche. Inden for en radius af 30 kilometer findes et af Danmarks mest koncentrerede områder for detailhandel med frostvarer, hvilket gør byen til et tyngdepunkt for producenter og detailaktører. Fra Vejle er der omkring tre timers transport tre timer til eksempelvis København og Hamburg - og omkring en time til Aarhus. Adgangen til centrale havne betyder, at Vejle ligger optimal forbindelse til nordiske og europæiske markeder.


- Vi vil opbygge det mest dynamiske og pålidelige netværk for kølekæden i Norden, og udvidelsen i dag er et stærkt skridt på den mission, siger Carsten Wolf, der er Regional Vice President Nordic Region hos Lineage.


Han peger på, at den øgede kapacitet i Vejle imødekommer en stigende efterspørgsel hos kunderne og understøtter samtidig hele økosystemet for fødevarer i regionen, da både producenter og detailhandlen får en komplet pakkeløsning.


Sean Vanderelzen, der er President, Lineage Europe, peger på, at Norden fortsat spiller en vigtig rolle i Lineage's europæiske vækst. 


- Udvidelsen i Vejle imødekommer ikke blot den stigende efterspørgsel på kapacitet i regionen, men styrker også vores ambition om at gentænke forsyningskæden for fødevarer med fokus på at reducere spild og betjene alle fødevarekategorier, hvilket giver os en unik position på det danske marked, siger han.


Om Lineage:
Lineage etablerede sig i Danmark i 2020 ved opkøb af eksempelvis køle-/frysehusvirksomhederne  Coldstar ApS, Claus Sørensen A/S, Lundsøe Køl og Frys A/S og Super Frost Sjælland ApS. I Danmark har Lineage frysehuse Vejle, Hirtshals, Skagen, Hanstholm, Engesvang (ved Silkeborg), Aarhus, Esbjerg, Odense, Padborg, Regstrup (ved Holbæk), København (Hvidovre). 

Lineage driver godt 60 strategisk placerede køle/frysehuse i 10 europæiske lande med en samlet kapacitet på cirka 2,5 millioner eur-palle. På verdensplan driver Lineage 485 køle/frysehuse.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Kølehus i Vejle er blevet større og kølekæden styrket
- Kølekoncern køber norsk kølehuskæde
- Belgisk logistik-koncern har åbnet nyt specialiseret logistikcenter i Ringsted
- Vi har leveret transportnyheder i 25 år
- Himlen var blå og humøret højt ved pølsevognen under rejsegilde
- Et skilt sætter en stopper for uheld
- Arbejdsmiljøet fik et løft og produktiviteten holdt niveauet
- Godset spænder vidt - fra kartofler på køl til rejer på frost
- Dansk transportkoncern bygger nyt logistikcenter med solceller på taget - i Sverige
- Sydvestjysk havn bygger lager- og montagehal
- Tysk transportkoncern har taget nybygget filial i Sverige i brug
- Nyt logistikcenter får solceller på taget og robotter som medarbejdere

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst