Flypassager havde skjult knap 2,5 kg herion i en kuffert
Onsdag 25. februar 2026 kl: 13:34
Af: RedaktionenI vinterferien stoppede Toldstyrelsen en rejsende i Københavns Lufthavn, som forsøgte at smugle knap 2,5 kilo heroin med ind i Danmark. Kokainen var gemt i en kuffert
Den rejsende havde vakt særlig opsigt, da Toldstyrelsens medarbejdere udførte kontrol blandt passagerer i Københavns Lufthavn en dag i vinterferien. Mistanken viste sig at være berettiget, for i den rejsendes kuffert fandt tolderne 2,45 kg heroin.
- Denne sag viser, at smuglerne er meget kreative, og derfor holder vi os også på tæerne. Det er tilfredsstillende, at vores medarbejdere fandt frem til stoffet, som blev forsøgt smuglet ind i Danmark, siger kontroldirektør i Toldstyrelsen, Jeppe Kjærgaard.
Sagen er nu overdraget til Københavns Politi, som står for den videre efterforskning.
Toldstyrelsen samarbejder med politiet om kontrollen af forskellige former for narkotika for at begrænse ulovlig import og handel i Danmark. Sagerne bliver overdraget til politiet, der som ansvarlig myndighed står for den videre efterforskning.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Norsk flyselskab kom gennem andet kvartal med et negativt driftsresultat
- Passagertallet er vokset med 22 procent - 7 procent vil have mere indenrigsflyvning
- Efter en uge med ny EU-told er antallet af lavværdiforsendelser halveret
- Lufthavn ved Esbjerg får forbindelse til Holland og England
- Københavns Politi øger bemanding i lufthavn
- Luftfragten i Billund er fortsat stigende
- Lufthavn på Djursland står over for et ejerskifte
- Lufthavn fløj ud af 2025 med forbedret indtjening
- 17 millioner pakker er sendt til Danmark fra webshop'er uden for EU
- Ny teknologi og dyrere billetter skal få luftfartens klimabelastning ned
- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Tunge forsendelser kan også komme med fly
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




