Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Dansk transportkoncern konkurrerer med kapitalfond om tysk transportkoncern

Onsdag 11. september 2024 kl: 12:44
Af: Redaktionen

DSV-koncernen, der har hovedsæde i Hedehusene vest for København, er sammen med kapitalfonden, CVC Capital Partners med hovedsæde i Londan, de to købere, som er kommet med de bedste og nærmest enslydende bud på at overtage tyske DB Schenker, som Deutsche Bahn gerne vil af med for at fokusere på persontransport

Bloomberg News skriver, at CVC Capital Partners i et brev til Deutsche Bahn er kommet med et alternativ, hvor Deutsche Bahn i en periode kan fortsætte som mindretalsaktionær med 24,9 procent af aktierne mod at investere 1 milliard euro i DB Schenker - og få et afkast på mellem 2 og 2,5 milliarder euro i afkast, når Deutsche Bahn senere træder helt ud af DB Schenker.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Togoperatør uddanner rekordmange lokomotivførere
- Fynsk havn nåede en nettoomsætning på 311 millioner kroner
- Sydjysk fjordhavn viste fremgang på både gods og økonomi
- Tre-akslet city tip-trailer kan rumme 34 kubikmeter I kassen
- Landstrømsvirksomhed er blevet solgt
- Knap 10 procent af Danmarks import af råvarer og halvfabrikata er sårbar over for eventuelle kriser
- Togene er igen på sporet mellem Aarhus og Hinnerup
- Aktører på havet vil mindske miljøkonsekvenser ved indvinding af råstoffer fra havbunden
- Flextrafik er fyldt 25 år
- El-drevne skraldebiler er konkurrencedygtige i Kerteminde
- Erfa-gruppe for vognmænd med kran- og blokvogne har fået svar på asbestspørgsmål
- Håndværkere var for langt hjemmefra i deres varebiler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst