Dansk transportkoncern konkurrerer med kapitalfond om tysk transportkoncern
Onsdag 11. september 2024 kl: 12:44
Af: RedaktionenDSV-koncernen, der har hovedsæde i Hedehusene vest for København, er sammen med kapitalfonden, CVC Capital Partners med hovedsæde i Londan, de to købere, som er kommet med de bedste og nærmest enslydende bud på at overtage tyske DB Schenker, som Deutsche Bahn gerne vil af med for at fokusere på persontransport
Bloomberg News skriver, at CVC Capital Partners i et brev til Deutsche Bahn er kommet med et alternativ, hvor Deutsche Bahn i en periode kan fortsætte som mindretalsaktionær med 24,9 procent af aktierne mod at investere 1 milliard euro i DB Schenker - og få et afkast på mellem 2 og 2,5 milliarder euro i afkast, når Deutsche Bahn senere træder helt ud af DB Schenker.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - De elektriske har en andel på godt otte procent
- På fire måneder er der nyregistreret 129 nye af slagsen
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Eksamensbusser kører igen
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Asfaltindustrien advarer mod pirater
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Kinesisk bilproducent er klar med første serieproducerede robotaxi
- Vognmand er sigtet for millionbedrageri
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


