Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Dansk transportkoncern konkurrerer med kapitalfond om tysk transportkoncern

Onsdag 11. september 2024 kl: 12:44
Af: Redaktionen

DSV-koncernen, der har hovedsæde i Hedehusene vest for København, er sammen med kapitalfonden, CVC Capital Partners med hovedsæde i Londan, de to købere, som er kommet med de bedste og nærmest enslydende bud på at overtage tyske DB Schenker, som Deutsche Bahn gerne vil af med for at fokusere på persontransport

Bloomberg News skriver, at CVC Capital Partners i et brev til Deutsche Bahn er kommet med et alternativ, hvor Deutsche Bahn i en periode kan fortsætte som mindretalsaktionær med 24,9 procent af aktierne mod at investere 1 milliard euro i DB Schenker - og få et afkast på mellem 2 og 2,5 milliarder euro i afkast, når Deutsche Bahn senere træder helt ud af DB Schenker.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Ole Opfinder fra Brande har været på spil igen
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 12 procent
- Uddannelsesinstitution tager mod elever i nye busser
- Buspassagerer på Fyn får flere natbusser
- Flere tog færgen
- Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted
- Togtrafikken bliver forstyrret af historisk mange fejl på skinnerne
- Chauffør kørte uden arbejdstilladelse
- Dækproducent er køreklar med nye dæk til næste sæson
- Bestanden er vokset med knap 2,4 procent
- Rederikoncern melder om fremgang i fragten på de fleste områder
- Lastvognssælger er udlært mekaniker

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst