Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Direktør i trafikselskab skifter til energiselskab

Tirsdag 28. november 2023 kl: 11:19
Af: Redaktionen

Kommerciel direktør i trafikselskabet Movia, Marlene Holmgaard Fris, har fra 1. januar 2024 fået tilbudt stillingen som administrerende direktør i Andel Energi. Hun fratræder derfor sin stilling som direktør i Movia ved udgangen af december

Direktør i trafikselskab skifter til energiselskab
Kommerciel direktør i trafikselskabet Movia, Marlene Holmgaard Fris, har fra 1. januar 2024 fået tilbudt stillingen som administrerende direktør i Andel Energi.
- Vi har i det seneste halvandet år arbejdet med en strategi, som skal løfte kundeoplevelsen hos Movia med Marlene Holmgaard Fris som frontløber. Det har hun gjort med succes, siger Movia's administrerende direktør Dorthe Nøhr Pedersen i forbindelse med, at Marlene Holmgaard Fris har sagt sit job op.


Dorthe Nøhr Pedersen fremhæver videre, at Marlene Holmgaard Fris har arbejdet kompetent og dygtigt for at varetage passagerernes interesser og har udvist en meget høj professionalisme og loyalitet over for den kollektive transport i sin tid hos Movia. 


- Jeg ønsker Andel Energi tillykke med deres nye administrerende direktør og Marlene alt det bedste fremover, siger Dorthe Nøhr Pedersen.


Movia sætter nu gang i en rekrutteringsproces med henblik på at finde en ny kommerciel direktør.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Trafikselskab i Østdanmark har fået ny bestyrelse
- Statslige redningstjenester kan bruge grønne opmærksomhedslygter
- Færre rejste fra lufthavnen i Billund
- Politiet tjekkede busser - og lastbiler på Sjælland
- Samkørselstjeneste siger tak for turen
- Havarikommission er blevet en del af Vejdirektoratet
- Over 100.000 fløj via Aalborg i januar
- Tyske trafikselskaber er ramt af strejke
- Is i havn stopper sejlende "busser"
- Sikkerhedstrusler, klimasikring og grøn omstilling
- Magasinet Bus 1 - 2026 er udkommet
- Jysk kommune tilbyder gratis buskort til unge og pensionister

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst