Aktions-uge i februar afdækkede alvorlige fejl og mangler hos nogle - andre blev godkendt
Onsdag 22. marts 2023 kl: 11:14
Af: RedaktionenFærdselsstyrelsen kontrollerede 14. februar 46 køretøjer i forbindelse med den europæiske Week of Action. 32 køretøjer blev godkendt, mens 3 blev godkendt med anmærkninger, og hvad med de restereden 11?
På de resterende 11 køretøjer fandt Færdselsstyrelsen alvorlige fejl og mangler på eksempelvis bremser, dæk, lygter, udsyn med videre.
De 11 køretøjer er efterfølgende blevet indkaldt til syn, hvor de forinden skal have fået fejlene udbedret.
Færdselsstyrelsen havde i alt 12 carbotagesager i forbindelse med Week of Action.
Udover Færdselsstyrelsens 46 kontrollerede køretøjer kontrollerede politiet også en række køretøjer i forbindelse med den europæiske Week of Action.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





