Belgisk busproducent løftede sløret for nye 2023-modeller
Torsdag 1. december 2022 kl: 09:51
Af: Redaktionen
Mandag 21. november var der tæppefald for den nye 2023-serie hos Van Hool i byen Koningshooikt nord for Bruxelles, hvor en række europæiske journalister med fokus på bustransport var indbudt som tilskuere. På scenen var Van Hool’s turist og turbus - kaldet T-serien - og efterfølgeren for den tidligere generation af deres T8, T9 og TX-busser - alle singledækkere
Udviklingen af Van Hool T er styret af fire hovedtemaer- design, aerodynamik, komfort og sikkerhed.
Van Hool's designere har lavet et design, som skal holde de næste 10 år, for ”...når man køber en Van Hool-bus, skal den ikke være designmæssigt forældet om måske fem år”, fortæller Jan Van Hool, som er designchef, og som navnet antyder, en del af det familiedrevede firma.
Og har man sagt T må man også sige A.
Interesserede kan læse mere om Van Hool's nye turistbusser i Magasinet Bus 11 - 2022, der kan hentes her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lodsdirektør skal være driftsdirektør for danske tog
- 10 chauffører advarer om ringe sikkerhed i busser
- Vi oplever mange og gentagne fejl og mangler ved busserne
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- Toldere stoppede rejsende med 28.000 cigaretter i bagagen
- Trafikken på Storebælt slog rekord i 2025
- Systemfejl blokerede for togdriften
- Regionaltog til Hobro skydes i gang med manér
- Rådgivere valgt til opgave på metroforlængelsen i Nordhavn
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Bilinspektør undersøger omstændighederne ved ulykken
- Tysk-schweizisk togkonsortie skal bygge og servicere nye S-tog for 23 milliarder kroner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


