Transportministeren har underskrevet færgekontrakter
Torsdag 15. september 2022 kl: 05:00
Af: RedaktionenFærgeruterne Alslinjen og Samsølinjen blev onsdag endeligt tildelt Molslinjen for en ny 10-årig kontraktperiode, da transportminister Trine Bramsen (S) og Molslinjens administrerende direktør, Carsten Jensen, underskrev kontrakterne på færgebetjeningen af de to ruter, som har været i udbud. . Underskrifterne betyder også, at de betingede kontrakter om byggeriet af to nye el-færger i Tyrkiet kan aktiveres
Molslinjen, som i forvejen sejler de to ruter, kom i udbudsrunden med de bedste bud. Alslinjen mellem Bøjden og Fynshav skal besejles fra september 2024, mens Samsølinjens nye kontrakt løber fra januar 2025. Samsølinjen sejler mellem Kalundborg og Ballen.
- Med dagens underskrift er endnu to færgeruter på vej mod grøn drift. Færgerne er bindeleddet for mange borgere til og fra skole, job eller ferie. Nu bliver det snart med grøn energi, mindre støj og forurening til gavn for både passagerne og beboere ved havnene, sagde transportminister, Trine Bramsen.
Begge ruter skal fremover betjenes af el-færger, som ifølge Molslinjen vil sætte nye standarder for el-færger i Danmark.
- Nu er vores kontrakt med Transportministeriet bekræftet og endelig, og derfor aktiverer vi også straks kontrakterne om byggeriet af de nye elfærger hos Cemre Shipyard i Tyrkiet. Vi glæder os meget til at vise, hvad vi og værftet kan levere, siger administrerende direktør for Molslinjen, Carsten Jensen.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
- Sikkerhed for chauffører og bude får særlig opmærksomhed op til jul
- Hirtshals Havn lægger arealer til stor beredskabsøvelse
- Entreprenør på Nordøstfyn har fået fire-akslet tip-trailer ti freelance-opgaver
- Sydvestjysk havn er blevet medlem af nordeuropæiske havneorganisation
- EU-Kommissionen spørger efter flere oplysninger om danske vejafgiftsbøder
- Midtjysk tankvognsvirksomhed skifter ejer
- Bruttoprisen på dieselolie har svinget 1.80 kroner i løbet af året
- Energisekslaber får forbud mod vejledende priser på brændstof
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





