Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

København-virksomhed etablerer sig i Aarhus

Torsdag 22. oktober 2020 kl: 13:08
Af: Redaktionen

Handels- og logistikvirksomheden Copenhagen Merchants etablerer sig nu med egne pakhuse på Aarhus havn. Virksomheden har lejet et areal på et område på 14.000 kvadratmeter på Omniterminalen, hvor virksomheden vil opføre 4.000 kvadratmeter nye pakhuse til bulkprodukter

Byggeriet skal i gang så hurtigt som muligt, og Simon Rodian Christensen, der er administrerende direktør i Copenhagen Merchants forventer, at pakhusene står færdige i løbet af sommeren 2021.


Copenhagen Merchants har i forvejen aktiviteter på havnen i Aarhus i kraft af, at virksomheden siden 2013 har ejet Aarhus Bulk Terminal sammen med Fredericia Shipping. Med de nye aktiviteter på Omniterminalen opstår nye forretningsmuligheder.


- Den nye placering giver os mulighed for at håndtere gods fra større skibe i forhold til, hvor vi ligger på havnen i dag. Derfor er det oplagt for os at udvide vores aktiviteter i Aarhus, således vi opnår endnu mere kritisk masse ift. distribution i Danmark, siger Simon Rodian Christensen.


De nyopførte pakhuse skal primært anvendes til træpiller, som Copenhagen Merhants sælger til både distributører og kraftværker. 


Simon Rodian Christensen understreger, at pakhusene også kan bruges til andre produkter.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
- Vognmændene skal med i planerne for Danmarks totalberedskab
- Nedbygget trailer har ekstra gardin
- I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Trafikstyrelsen har gjort status over postmarkedet
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- To mænd fra Rumænien stjal hollandsk sættevogn i Hirtshals

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst