Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

København-virksomhed etablerer sig i Aarhus

Torsdag 22. oktober 2020 kl: 13:08
Af: Redaktionen

Handels- og logistikvirksomheden Copenhagen Merchants etablerer sig nu med egne pakhuse på Aarhus havn. Virksomheden har lejet et areal på et område på 14.000 kvadratmeter på Omniterminalen, hvor virksomheden vil opføre 4.000 kvadratmeter nye pakhuse til bulkprodukter

Byggeriet skal i gang så hurtigt som muligt, og Simon Rodian Christensen, der er administrerende direktør i Copenhagen Merchants forventer, at pakhusene står færdige i løbet af sommeren 2021.


Copenhagen Merchants har i forvejen aktiviteter på havnen i Aarhus i kraft af, at virksomheden siden 2013 har ejet Aarhus Bulk Terminal sammen med Fredericia Shipping. Med de nye aktiviteter på Omniterminalen opstår nye forretningsmuligheder.


- Den nye placering giver os mulighed for at håndtere gods fra større skibe i forhold til, hvor vi ligger på havnen i dag. Derfor er det oplagt for os at udvide vores aktiviteter i Aarhus, således vi opnår endnu mere kritisk masse ift. distribution i Danmark, siger Simon Rodian Christensen.


De nyopførte pakhuse skal primært anvendes til træpiller, som Copenhagen Merhants sælger til både distributører og kraftværker. 


Simon Rodian Christensen understreger, at pakhusene også kan bruges til andre produkter.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst