Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fra torsdag koster det en bøde at overtræde miljøzonereglerne

Onsdag 30. september 2020 kl: 15:12
Af: Redaktionen

Overtrædelse af miljøzonereglerne har i de første tre måneder efter, reglerne trådte i kraft, kun medført advarsler. Fra torsdag udstedes der bøder, hvis reglerne bliver overtrådt

De skærpede miljøkrav omfatter lastbiler, busser og varebiler i de fire miljøzoner i København/Frederiksberg, Odense, Aarhus og Aalborg. Reglerne betyder, at ældre dieseldrevne lastbiler, busser og varebiler ikke har adgang til miljøzonerne, medmindre de har monteret et partikelfilter.


Den primære kontrol med, at miljøzonereglerne overholdes, finder sted via Miljøstyrelsens digitale automatiske kontrol, der er baseret på kameraaflæsning af køretøjernes nummerplader og opslag i danske og udenlandske køretøjsregistre.


Sund og Bælt Holding A/S varetager opgaver vedrørende kontrol i miljøzonerne og Miljøstyrelsen kan udstede administrative bødeforelæg baseret på den digitale kontrol.


De nye regler kan ses på miljoezoner.dk




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst