Fra torsdag koster det en bøde at overtræde miljøzonereglerne
Onsdag 30. september 2020 kl: 15:12
Af: RedaktionenOvertrædelse af miljøzonereglerne har i de første tre måneder efter, reglerne trådte i kraft, kun medført advarsler. Fra torsdag udstedes der bøder, hvis reglerne bliver overtrådt
De skærpede miljøkrav omfatter lastbiler, busser og varebiler i de fire miljøzoner i København/Frederiksberg, Odense, Aarhus og Aalborg. Reglerne betyder, at ældre dieseldrevne lastbiler, busser og varebiler ikke har adgang til miljøzonerne, medmindre de har monteret et partikelfilter.
Den primære kontrol med, at miljøzonereglerne overholdes, finder sted via Miljøstyrelsens digitale automatiske kontrol, der er baseret på kameraaflæsning af køretøjernes nummerplader og opslag i danske og udenlandske køretøjsregistre.
Sund og Bælt Holding A/S varetager opgaver vedrørende kontrol i miljøzonerne og Miljøstyrelsen kan udstede administrative bødeforelæg baseret på den digitale kontrol.
De nye regler kan ses på miljoezoner.dk
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Ny takografteknologi skaber overblik
- Politiet konstaterede 39 køre- og hviletidsovertrædelser på Bornholm
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Tip-trailer med automatisk rullepresenning kan rumme 61,5 kubikmeter i kassen
- Transportkoncern får godkendt sine klimamål
- Lastbilfabrik i Eindhoven producerer store elektriske trækkere
- Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


