Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kranen kommer på arbejde - entreprenørarbejde

Onsdag 11. december 2019 kl: 11:34
Af: Redaktionen

Opbyggervirksomheden har solgt og leveret en ny kranopbygning med en Hiab-kran med seks hydrauliske udskud til entreprenør John M. Jensen ApS i Slagelse, der arbejder med vognmandskørsel og maskinudlejning

Kranen kommer på arbejde - entreprenørarbejde
Den nye Hiab-kran, der er monteret på en tre-akslet Scania R580 med tandemtræk, er en X-HiPro 408 E-6 CD med seks hydrauliske udskud, der rækker 16,1 meter ved fuldt udlæg. Den er leveret med indvendige slangeruller og har kontinuerlig drejning. 


Den er monteret på hydraulisk multiplade, således kranen er aftagelig. Sawo har derudover opbygget den tre-akslede trækker med støttebensbom i fronten ved kranen samt en ekstra støttebensbom i bagenden af bilen. Støttebenene kan betjenes via CombiDrive-radiostyringen, som kranen er leveret med.








Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Den elektriske andel er steget
- Antallet af nyregistreringer er stegt med 16 procent
- Den elektriske bestand er vokset
- Bestanden er vokset med 515
- Kerneforretningen voksede i Sønderjyllands største havn
- Kølekæde hos cateringvirksomhed er blevet mere elektrisk
- Specialtransporter bliver fulgt at elektrisk følgebil
- Forsøg med med vejafgifter for personbiler er afsluttet med en rapport
- Antallet af trafikdræbte i EU faldt med tre procent
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Vognmand på Falster valgte 780 heste fra Göteborg
- Transport- og logistikkoncern omsatte for mere - og håndterede mere gods

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst