Trækkeren er på niveau High
Torsdag 5. december 2019 kl: 14:18
Af: Redaktionen
KA Transport og Montage A/S, v/ Morten Dalgaard Andersen i Hadsund har fået leveret en Renault T-High bogietrækker med 520 hestekræfter. Bilen, der er leveret af Volvo Truck Center Viborg, er fuldt luftaffjedret og har dobbeltmonteret bogie
![]() |
I højre side er der et værktøjsskab med to skuffer og batterier i bund.
I begge sider er der monteret sideskørter - og i venstre side er der monteret en 890 liters dieseltank.
Trækkeren er leveret med komplet dørkafdækning, trekantafdækning mellem baghjul med presenninger over kasser, On-spot snekæder, Ctek lader med 20 meter indbygget kabeltromle, stort oliefyr, light fix lygtebøjle på tag med blitz rotorblink og fire projektører. Trækkeren har to LED-fjernlys på fronten og otte LED-arbejdslys, fire blitzblink i forrest og fire slingrelys.
Indvendigt i førerhuset er der kaffemaskine, 1.800 watt inverter, Tv, Roadpad+, køleskab, ACC fartpilot med optivision. Derudover er bilen plysset ved skabe, bagvæg, loft og lys.
Opbygning er foretaget hos Volvo Truck Center Viborg, plysningen er foretaget hos Karl Johan Buur i Vrå, mens Ringvejens Autolakering i Silkeborg har stået for lakering og metallisering.
Salg og levering har Lars Herslund hos Volvo Truck Center Viborg stået for.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
- Vejgodstransporten holder godt fast i de unge
- Vognmand med speciale i specialtransport har fået en speciel lastbil
- Vognmand fra Vildbjerg har fået seks stjerner
- Lastbilimportør i Norge får sin nye direktør i Danmark
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- - Når det gælder sikkerhed, vil vi fortsætte med at udvikle og forbedre vores lastbiler
- Vognmandsorganisation har tre krav
- Europæisk organisation give fem stjerner til to lastbilproducenter
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





