Dansk Tanktransport A/S ændrer ejerstruktur
Mandag 26. maj 2008 kl: 08:56
Af: RedaktionenDansk Tanktransport ønsker med ændringen at få et endnu større fokus på den højt specialiserede transport af væsker og har som mål, at vokse både organisk og gennem opkøb af virksomheder, der passer ind i fokusområderne
![]() | |
|
Helge Jensen og hans søster Lene Simonsen er 3. generation i selskabet, der blev stiftet tilbage i 1920. Lene Simonsen overtager Dansk Tanktransports ejerandele i Dansk Bio Transport A/S samt selskabets andel af Transportgården i Greve.
Dansk Tanktransport ønsker med ændringen at få et endnu større fokus på den højt specialiserede transport af væsker og har som mål, at vokse både organisk og gennem opkøb af virksomheder, der passer ind i fokusområderne.
Hovedkontoret ligger i Midtjylland
Dansk Tanktransport har hovedkontor i Hjøllund i Midtjylland og afdelinger i Padborg og Litauen, og er en af Danmarks absolut førende tanktransportører. Virksomheden råder over mere end 100 specialbyggede tankvogne, der servicerer kunder i Danmark og i Europa.
Selskabet er ISO 9001 certificeret, GMP certificeret og SQAS certificeret og er dermed godkendt til at køre med kemiske produkter, benzin og olie, levnedsmidler, bio olie, flybrændstof, heavy fuel og skibsbunkring. Selskabet kører for nogle af markedets mest krævende transportkunder. Specielt olie- og benzinselskaber, den kemiske industri og levnedsmiddelindustrien stiller store krav til transporterne og ikke mindst chauffør-uddannelsen.
- Hos os er chauffører uddannet indenfor førstehjælp, brandbekæmpelse samt glatbane-kørsel og den løbende chaufføruddannelse foregår efter masterdriver konceptet, siger Helge Jensen og fortsætter: - Jeg vil godt påstå, at vi har nogle af Danmarks mest kompetente chauffører.
Dansk Tanktransport er også TIV certificeret, hvilket betyder, at selskabet har formuleret en trafiksikkerhedspolitik med klare målsætninger og retningslinjer for chaufføruddannelse og defensiv samt økonomisk kørsel.
Den store flåde af DAF lastvogne serviceres og opbygges på egne værkstedsfaciliteter og Dansk Tanktransport A/S har status som et internationalt autoriseret DAF servicepunkt. Det betyder, at virksomheden udover at servicere egne lastvogne, også kan tilbyde både reservedele og at servicere og reparere alle DAF lastvogne.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- En af transportbranchens vigtigste kampe er et opgør med administrativt bøvl og urimelige afgifter
- Renovationsselskab fik Transportens Lærepladspris 2025
- Arbejdsgiverformand fortsætter
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Varebiluddannelse kører ind hos kursusudbyder i Esbjerg
- Fredag 12. september 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil
- Pulje skal bidrage til færre arbejdsulykker på transportområdet
- 38-årig mand blev sigtet for tyveri af dieselolie
- Energiselskab byder på årets el-lastbil
- Svensk transportvirksomhed har solgt sit danske datterselskab
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |