Fabrik på Aarhus havn skal bidrage til mere bæredygtig beton
Fredag 28. februar 2020 kl: 10:00
Af: RedaktionenBetonvirksomhenden Connovate er i gang med at opføre en ca. 1.500 kvadratmeter stor fabrik på Aarhus havn. Fabrikken skal producere et koncentrat til beton, som gør elementerne stærkere og forlænger levetiden betydeligt - op til 265 år
Den lange levetid gør betonen mere bæredygtig, og samtidig skal der kun bruges 50 procent af den beton, man normalt anvender. Det betyder en kraftig reduktion i CO2-udledningen i forhold til almindelig beton.
Connovate har planer om at bygge lignende fabrikker i Asien, USA og Sydamerika. Fabrikken på Aarhus havn forventes at stå færdig omkring første marts i år. Den har kostet cirka 50 millioner kroner at bygge.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Grøn omstilling kræver stabile rammer og handling bag ambitionerne
- Esbjerg fik besøg fra EU - dansk skibsfart og grøn energi var i fokus
- Myndigheder skal kunne skyde droner ned
- Tysk haveselskab sætter gang i automatisering af terminaktraktorer
- Østjysk havn får endnu en direkte rute til Asien
- International sikkerhedsliste har Danmark med i den øverste top
- Shipping-koncern skifter 600.000 liter fossil diesel ud med biodiesel
- Fragtmængderne fald i flere regioner
- Bilister i el-biler vælger færgen over Kattegat
- Sveriges største containerhavn får ny direkte forbindelse til Asien
- Martin industrivirksomhed har fået ny ejer og nyt navn
- Fem 13-liters tilpassede lastbilmotorer driver indlandsfragtskib
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |