Aalborg’s Plusbusvej er på vej ud i virkeligheden
Torsdag 20. februar 2020 kl: 10:59
Af: RedaktionenMandag 2. marts går anlægsfolkene, der arbejder med at anlægge Aalborgs Plusbus - en BRT-forbindelse mellem det centrale Aalborg og universitetet og universitetshospitalet øst for byen - i jorden igen. De skal arbejde på at etablere de næste dele af den 12 kilometer lange vej- og busbane, som Plusbussen skal køre på, når den står klar i foråret 2023
Helt konkret er det Sohngårdsholmsvej, Jyllandsgade og Borgergade, der står for tur. Samtidig kommer der også til at ske forandringer på Nytorv, som skal ændres væsentligt.
Anlægsarbejdet betyder, at der bliver omkørsel for de ruter, der normalt kører på de berørte strækninger, og at en del stoppesteder bliver nedlagt midlertidigt, mens andre stoppesteder kommer til.
Interesserede kan få mere at vide om plusbusprojektet i Aalborg på Plusbus.dk - klik her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Fyns trafikselskab har fået ny bestyrelse
- 9 ud af 10 kræver klimaafgift på privatfly
- København får sightseeing-rute med skib til Nordkap og Tromsø
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Letbane kørte med færre passagerer
- Arbejdet med at anlægge overhalingsspor i København begynder til foråret
- Togtransport bliver mere elektrisk med nye tog
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Overskud på 732 millioner kroner kom hjem på skinner
- Buschauffør blev stukket med en kniv
- Antallet af togrejsende over Storebælt steg sidste år med 8,2 procent
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




