Knap 8.000 blev taget med for høj hastighed
Onsdag 10. april 2019 kl: 09:54
Af: RedaktionenI sidste uge gennemførte politiet landet over en målrettet indsats mod hastighedsoverskridelser i trafikken. Ved de målrettede hastighedskontroller, som var koordineret på europæisk plan i regi af TISPOL, blev der konstateret 7.837 hastighedsoverskridelser
Rigspolitiet oplyser følgende:
- Lidt over 2.800 overskridelser af den generelle hastighed i byerne
- Over 1.600 overskridelser af den generelle hastighed på landeveje og motorveje
- Lidt under 5.000 overskred den skiltede hastighed på vejene, blandt andet hvor hastigheden var nedsat på grund af vejarbejder.
- Ugens kontroller viser, at der stadig er for mange bilister, der kører for hurtigt og dermed udsætter sig selv og andre for fare. Farten dræber og er stadig et problem for trafiksikkerheden - og kræver derfor politiets fortsatte opmærksomhed, siger Christian Berthelsen fra Rigspolitiets Nationale Færdselscenter.
Han peger på, at når hastigheden sættes i vejret øges både den strækning, som bilen kører inden føreren reagerer, og bilens bremselængde.
- Der er således en klar sammenhæng mellem farten på vejene og antallet af dræbte og tilskadekomne. Nogle af de hastighedsoverskridelser, som vi har konstateret i denne uge er hovedrystende, hvor vi har eksempler på hastigheder tæt ved 200 km/t. - og det kan man dø af, hvis det går galt, siger han.
Fra 2012-2017 mistede 416 personer livet i en trafikulykke, hvor en eller flere af de involverede kørte for stærkt i forhold til det tilladte eller forholdene. I 28 procent af disse uheld var farten årsag til, at ulykken blev med dødelig udgang.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lastbilimportør har styrket sit mandskab med en kvinde
- Knogle fra forhistorisk tam-okse dukkede om under banebyggeri
- Webinar hos Miljøstyrelsen handler om affaldshåndtering
- Danmarks eksport til USA er mindre følsom over for told end tidligere
- Reducerede toldåbningstider udløser kritik fra transportorganisation
- Toldstyrelsen justerer toldekspeditionernes nye åbningstider
- Hollandske toldere fandt knap fem ton kokain skjult i elektriske magneter
- Transportkoncern har fået flere elektriske lastbiler
- Tre-akslet trækker er rullet til Sorø
- Trafikstyrelsen advarer mod at bygge boliger tæt på erhvervshavne
- Lærlinge på erhvervsuddannelserne vil også modtage fødevarecheck
- I løbet af 2025 skaffede fagforening knap 15 millioner kroner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



