Horsens-virksomhed overtager konkurrent i Juelsminde
Tirsdag 25. april 2017 kl: 12:15
Af: RedaktionenHM Logistik ApS, der er ejet af Mikael Thorup Mortensen, overtager med virkning fra mandag 1. maj aktiviteterne i PR Transport ApS i Juelsminde
![]() |
- Med en virksomhed af min størrelse begynder det administrative efter hånden at fylde mere end det praktiske, som jeg brænder for. Jeg har kendt Michael i mange år, og vores virksomhedsprofil matcher hinanden, hvorfor det har været naturligt for mig at sælge til Michael Mortensen, siger Per Rasmussen, der glæder sig til at indgå i kørselsteamet hos HM Logistik, hvor han fortsat vil have kontakt til kunderne - både de hidtidige og nye.
Med købet af PR Transport ApS styrker HM Logistik sine forretningsområder inden for kran/grab.
- Jeg har i alle årene set Per Rasmussen som en dygtig, energisk og kompetent forretningsmand, som altid har gjort det godt, siger Mikael Mortensen og peger på, at Per Rasmussen har ønsket at fortsætte i virksomheden, så knowhow, erfaring og viden bliver videreført og kan styrke forretningen.
PR Transport ApS fortsætter som en selvstændig enhed, hvor Per Rasmussen vil fungere som kørselsleder i PR Transport og HM Logistik med udgangspunkt på adressen på Kometvej i Horsens, hvor al kørsel vil tage udgangspunkt.
I anledning af overdragelsen vil der blive afholdt reception i selskabetslokalet Aqua på havnen i Juelsminde fredag 5. maj mellem klokken 13.00 og 18.00.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
- Antallet af nyregistreringer faldt med 9,3 procent
- Flere varebiler er elektriske
- Elektriske lastbiler arbejder mindre
- Danske lastbiler arbejdede mindre
- Bestanden er steget med 366
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Batteri-elektriske lastbiler er nået 7 procent
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





