Søfartsstyrelsen fokuserer på sikkerhed til søs og miljøbeskyttelse på Skagen Red
Onsdag 5. februar 2025 kl: 13:04
Af: RedaktionenSøfartsstyrelsen styrker indsatsen for, at tankskibe, der befinder sig på Skagen Red, efterlever reglerne for sikkerhed til søs, miljøbeskyttelse og beskyttelse af de søfarende. Indsatsen sker som reaktion på aktiviteten fra ældre skibe, der transporterer olie gennem danske farvande, og som medfører en øget risiko og bekymring for sikkerheden til søs, de søfarende og miljøet
Søfartsstyrelsen foretager som følge af den styrkede indsats havnestatskontrol af skibe, der ikke kan siges at være i uskadelig passage, og som ankrer op på Skagen Red. Indsatsen er i tråd med Søfartsstyrelsens målrettede arbejde for at fremme international kvalitetsskibsfart kendetegnet ved et højt niveau for sikkerhed og sundhed på rent hav.
Havnestatskontrollen fokuserer på tankskibe, idet en ulykke med skade eller forlis med tankskibe vil kunne få vidtrækkende konsekvenser for sikkerhed, sundhed og miljø.
Søfartsstyrelsen fremhæver, at det følger af eksisterende udvælgelsesmetoder af skibe til havnestatskontrol, at tankskibe har en særligt høj risikoprofil. Det betyder, at denne type skibe bliver prioriteret højere end andre skibe, når det gælder Søfartsstyrelsens havnestatskontrol.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
- Havneselskab vil købe mindretalsaktionærer ud
- Havn ved Limfjorden kan fejre 550 år
- Ø-færge satte passagerrekord
- Flere sammenhængende oplæggerdage giver hurtigfærge fra Bornholm flere afgange
- Klargøring af ny el-færger tager endnu længere tid
- Samarbejdsorganisation har fået ny formand
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Fjordhavn konstaterer fremgang
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |

.jpg)


