Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
UNDERSØGELSE AF FÆRDSELSULYKKE MED DØDEN TIL FØLGE:

Politiet formoder ikke, at der er begået noget strafbart

Torsdag 30. januar 2025 kl: 10:29
Af: Redaktionen

Nordjyllands Politi har indstillet efterforskningen i en færdselsulykke i Aalborg fredag 14. december sidste år, hvor en 32-årig mand lidt før klokken 22 blev påkørt af en bus i krydset Østerbro/Karolinelundsvej. Ved ulykken mistede manden livet

Beslutningen om at standse efterforskningen er truffet af anklagemyndigheden ved Nordjyllands Politi mandag i denne uge.

 
Baggrunden for denne beslutning er, at der efter en række grundige undersøgelser af ulykkens nærmere omstændigheder ikke er en rimelig formodning om, at der er begået noget strafbart.  


- Vi har i vores afgørelse lagt vægt på, at føreren af bussen ikke har handlet med en sådan grad af uagtsomhed, at forholdet kan straffes efter hverken straffeloven eller færdselsloven, siger senioranklager ved anklagemyndigheden, Michelle Munch, der har vurderet politiets samlede efterforskningsmateriale af færdselsulykken.  

 
Sagen er afgjort efter reglerne i Retsplejelovens paragraf 749, stk. 2, som handler om, at der ikke er grundlag for at fortsætte efterforskningen.

 
Sagens parter er blevet underrettet om anklagemyndighedens beslutning.


Nordjyllands Politi understreger, at politiet af hensynet til de berørte mennesker - pårørende og buschaufføren - ikke har yderligere kommentarer til ulykken.  
 






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Fyns trafikselskab har fået ny bestyrelse
- 9 ud af 10 kræver klimaafgift på privatfly
- København får sightseeing-rute med skib til Nordkap og Tromsø
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Letbane kørte med færre passagerer
- Arbejdet med at anlægge overhalingsspor i København begynder til foråret
- Togtransport bliver mere elektrisk med nye tog
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Overskud på 732 millioner kroner kom hjem på skinner
- Buschauffør blev stukket med en kniv
- Antallet af togrejsende over Storebælt steg sidste år med 8,2 procent

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst