Uddannelsesorganisation tilbyder efteruddannelse for bilsynsmedarbejdere i hele landet
Fredag 24. januar 2025 kl: 10:55
Af: RedaktionenFra mandag 10. marts kan bilsynsmedarbejdere i hele landet tage den lovpligtige efteruddannelse, som skal gennemføres hvert femte år, som Dekra, der samlet er Danmarks største udbyder af transportuddannelser og har mange års erfaring med at levere kompetencegivende AMU-kurser
Da Dekra har afdelinger fordelt over det meste af landet, betyder det, at bilsynsmedarbejdere får kortere rejsetid og dermed mindre behov for at overnatte ude. Det sidste har ifølge Dekra været en udfordring for mange.
- Vi har lyttet til kunderne og deres behov, siger administrerende direktør i Dekra Øst, Anja Brauner-Kristiansen.
- Mange har peget på, hvor besværligt det kan være at skulle køre langt og måske endda overnatte, for at kunne gennemføre kurserne, siger hun videre.
Dekra tilbyder efteruddannelse i alle fire kategorier af synsmedarbejdere samt mulighed for både aften og weekendhold.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - De elektriske har en andel på godt otte procent
- På fire måneder er der nyregistreret 129 nye af slagsen
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Asfaltindustrien advarer mod pirater
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Vognmand er sigtet for millionbedrageri
- Fire-akslet trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Salling
- Kølemaskiner leverer øget brændstofeffektivitet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


