Uddannelsesorganisation tilbyder efteruddannelse for bilsynsmedarbejdere i hele landet
Fredag 24. januar 2025 kl: 10:55
Af: RedaktionenFra mandag 10. marts kan bilsynsmedarbejdere i hele landet tage den lovpligtige efteruddannelse, som skal gennemføres hvert femte år, som Dekra, der samlet er Danmarks største udbyder af transportuddannelser og har mange års erfaring med at levere kompetencegivende AMU-kurser
Da Dekra har afdelinger fordelt over det meste af landet, betyder det, at bilsynsmedarbejdere får kortere rejsetid og dermed mindre behov for at overnatte ude. Det sidste har ifølge Dekra været en udfordring for mange.
- Vi har lyttet til kunderne og deres behov, siger administrerende direktør i Dekra Øst, Anja Brauner-Kristiansen.
- Mange har peget på, hvor besværligt det kan være at skulle køre langt og måske endda overnatte, for at kunne gennemføre kurserne, siger hun videre.
Dekra tilbyder efteruddannelse i alle fire kategorier af synsmedarbejdere samt mulighed for både aften og weekendhold.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
- Overenskomster kan findes hos vognmandsorganisation
- Vejle-virksomhed har fået ny direktør
- 15 meter lang trailer kan rumme godt 100 kubikmeter
- Ny viden kan bidrage til bedre dyrevelfærd
- To lastbilchauffører var påvirkede af narko
- Varebiler bliver stjålet 10 gange oftere end personbiler
- Politiet i Rostock efterlyser sættevogn med slik for 1.868.132 kroner
- Antallet af nyregistrerede el-lastbiler er fordoblet
- Transportminister Thomas Danielsen sminkede vejafgift med forkerte oplysninger
- To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme
- Den svenske regering åbner for udenlandske transportører
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




