Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Færgerute fra og til Bornholm satte passagerrekord

Fredag 10. januar 2025 kl: 12:14
Af: Redaktionen

For første gang nogensinde i et kalenderår var der sidste år over to millioner rejsende med færgerne fra og til Bornholm. Det faktiske passagertal på Bornholmslinjens tre ruter til Bornholm endte på 2.005.564

Molslinjens administrerende direktør, Kristian Durhuus, satte et mål om over to millioner passagerer, da han var på kajen i Rønne i april 2023 for at være med til at tage i mod verdens største hurtigfærge, Express 5 i Rønne.


- Det er meget tilfredsstillende, at vi allerede året efter bryder grænsen til de to millioner rejsende på et år - og det endda i et 2024, hvor en kold og våd juli sendte rigtigt mange danskere på ferie sydpå, siger han.


Molslinjen oplyser, at i år vil Express 5 sejle side om side med Express 1, og opmarcharealerne i Rønne er ombygget og gearet til et nyt år med nye højsæsoner.


- Vi ved også, at priserne vil falde lidt i et 2025, hvor vi også bygger om på Express 1, så den kommer til at ligne Express 5 lidt mere - blandt andet med en større shop i stil med den, som er taget rigtigt godt imod på Express 5, siger Kristian Durhuus.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Kalundborg Havn får ladestandere til lastbiler
- Transportministeren fjerne flere regler på busområdet
- 74-årig busmekaniker sagde tak efter næsten 60 år med motorer
- Hos ingeniørvirksomhed i Nordborg banker et hjerte for elektriske løsninger til store og små køretøjer
- Limfjordshavn håndterede 2,5 millioner ton gods i 2024
- Madbude i Roskilde havde orden i deres papirer
- Tungvognskontrol udløste fartbøder til hurtigtkørende forbipassagerende
- Politiet kontrollerede 141 tunge køretøjer på rasteplads i Himmerland
- Motorvejsarbejde ved Aarhus er forsinket
- Entreprenør tog en tiptrailer med på sin nye fire-akslede og nedbyggede maskintrailer
- Svensk lastbil vinder grøn pris
- Bryggeri tester el-lastbil

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst