Ekspertgruppe er klar med nationale guidelines for sikkerheden på havne
Onsdag 30. oktober 2024 kl: 11:28
Af: RedaktionenEkspertgruppen for Havnesikkerhed præsenterer deres anbefalinger til at øge sikkerheden i de danske havne og nedbringe antallet af drukneulykker. Baggrunden for, at SVM-Regeringen nedsætte udvalget, var, at antallet af drukneulykker i danske havne skulle bringe ned nedbringes
![]() |
Udvalget er blevet klar med en række anbefalinger, der kan være medvirkende til, at færre omkommer efter at være faldet i havnebassiner.
- Hver eneste drukneulykke i en dansk havn er en tragedie. Det er derfor, vi har bedt nogle af de mest vidende aktører på området om at komme med anbefalinger til at få antallet af drukneulykker ned. Jeg vil nu tage anbefalingerne videre i regeringens arbejde, siger transportminister Thomas Danielsen (V) og fortsætter:
- Udfordringen med drukneulykker løses ikke med et snuptag. Vi kan som medborgere, kommuner og stat alle gøre noget, og det glæder jeg mig over, at anbefalingerne skaber opmærksomhed om.
Anbefalingerne skal nu udbredes i offentligheden, så alle har mulighed for at forholde sig til dem. Samtidig fortsætter ekspertgruppen sit arbejde, som en årlig sparringsgruppe, hvor medlemmerne fortsat vil arbejde for at højne sikkerheden omkring havnebassiner og byområder ved vand.
Medlemmerne af ekspertgruppen består af personer fra følgende organisationer og myndigheder udover Transportministeriet, der har varetaget sekretariatsfunktionen:
- TrygFonden
- Rådet for Større Bade- og Vandsikkerhed
- Danske Beredskaber
- Foreningen for Lystbådehavne i Danmark (FLID)
- Danske Havne
- Kommunernes Landsforening (KL)
- By & Havn
- Rigspolitiet
- Trafikstyrelsen
Interesserede kan se anbefalingerne fra ekspertgruppen her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Havn i nordvestvendsyssel oplevede ny fremgang
- Godset spænder vidt - fra kartofler på køl til rejer på frost
- Mængderne af importgods steg i Sveriges største havn
- Sejlplan kan bevares
- Hollandske myndigheder beslaglagde mindre narko i Rotterdam
- 10.000 biler skal køre med tog fra Slovakiet til Esbjerg Havn
- Sydvestjysk havn bygger lager- og montagehal
- Havneselskab ser nye muligheder med en tredie havn
- Havneselskab fra Fredericia bliver medejer af Hanstholm Havn
- Lokalt investeringsselskab køber sig ind i Esbjerg Havns ejendomsselskab
- Bil- og ro/ro-terminal i Göteborg får ny operatør
- Havneselskab fra Fredericia kan blive medejer af havn i Thy
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |