Hollandsk-baseret flyselskab får dansk pris som bedste europæiske flyselskab i 2024
Tirsdag 8. oktober 2024 kl: 18:14
Af: Redaktionen
Tom Verbugt, Anette Macallan, Christian Dottorini og Kirsten Kromann Larsen fra Air France og KLM. (Foto: Michael-Stub)
KLM Royal Dutch Airlines vandt forleden første-prisen i kategorien "Bedste europæiske flyselskab" ved den årlige prisuddeling af Danish Travel Awards arrangeret af Travelmedia Nordic med branchemedierne Check-in.dk, Standby.dk og Turisme24.dk
- Vi er meget glade, og det er en sand ære at modtage denne pris! En stor tak til alle jer, der valgte at flyve med os, tak til alle jer, der stemte på os og tak til vores konkurrenter, der holder os på tæerne. Jeg vil også gerne takke vores danske team og vores partnere for deres fantastiske engagement og masser af passion, sagde Tom Verbugt, der er General Manager Air France and KLM North Europe, i forbindelse med prisoverrækkelsen, der fandt sted i Cirkusbygningen i København.
KLM's netværk omfatter 155 destinationer, 89 i Europa og 66 interkontinentale. På flere europæiske destinationer vil KLM flyve oftere i den kommende vinter - blandt andet fra Billund, hvor KLM sammenlignet med vinter 2023 vil øge til seks daglige flyvninger.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Egyptisk flyselskab åbner direkte rute fra Aalborg
- Danmarks første indenrigsrute med 40 procent bæredygtigt flybrændstof er lettet
- Knap 19 millioner rejste med fly fra en dansk lufthavn
- Flere passagerer fløj via lufthavn ved Limfjorden
- Lufthavn på Djursland nåede op på 31.137 passagerer
- Bæredygtige alternative brændstoffer inden for luftfart og maritim transport var i centrum
- Lufthavn mellem Viborg og Herning har skiftet navn
- Flypassager havde skjult knap 2,5 kg herion i en kuffert
- Toldstyrelsen justerer toldekspeditionernes nye åbningstider
- Norsk fly-koncern nåede nye økonomiske højder - med øget udbyttet til aktionærer
- 9 ud af 10 kræver klimaafgift på privatfly
- Forskere skal kortlægge luftforurening i arbejdsmiljøet i lufthavne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




