Godt 60 lastvognstog kørte en særlig lerart til forurenet grund
Tirsdag 8. oktober 2024 kl: 13:33
Af: RedaktionenFredag i sidste uge ankom skibet »Bal Bulk« til Randers Havn med rå den særlige lerart, bentonit, i lasten. Bentonit er en meget fin type ler, der binder vand særdeles godt og derfor bruges til at gennemsivningssikre membraner - og det er den også brugt til i dette tilfælde, hvor omkring 60 lastvognstog i løbet af mandag bragte bentonitten til den forurenede fabriksgrund ved Nordic Waste syd for Randers
Bentonitten skal anvendes som membran i to permanente bassiner, der er ved at blive bygget på Nordic Waste-grunden ved Ølst.
De to bassiner skal bruges til at opfange regnvand inde på Nordic Waste-grunden, hvor der har været udfordringer med jordbunden og at sikre, at den kan holde på regnvandet, så det ikke siver ned. Derfor får bassinerne en bentonit-membran.
De to bassiner får en bund af grus og sten og ovenpå det lægges bentonitmembranen. Bassinerne ligger i god sikkerhedsafstand til Alling Å.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Transportcenter får besøg af 63 EU-transportattacheer
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Lastbil- og bus leverandør udnævner to nye direktører
- Politiet tjekkede dyretransporter på Bornholm
- Transportministeren ophæver 25 timers-reglen for parkering på statslige rastepladser
- - Fantastiske nyheder for branchen
- Vognmand i Dalmose tog to tre-akslede med sig hjem
- Ny måling viser fremgang på postmarkedet
- Dansk og spansk selskab tilbyder en elektrisk pakke med lastbiler og opladning på abonnement
- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Transportvirksomhed syd for Aarhus har fået depotopladning
- Nyt selskab skal gøre opladning nemmere og billigere
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |