Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
CHAUFFØRER SKAL ALLIGEVEL IKKE REGISTRERES SOM BRUGERE:

- Vognmandsorganisation kvitterer for udspil fra skatteministeren

Tirsdag 24. september 2024 kl: 16:04
Af: Redaktionen

Skatteminister Rasmus Stoklund (S) er klar med en løsning om registrering af brugere på motorkøretøjer. Vognmandsorganisationen DTL vurderer, at udspillet imødekommer organisationens ønske om helt at undgå registrering af chauffører som brugere af de lastbiler, de kører i

Som vi tidligere tirsdag har beskrevet her på transportnyhederne.dk, har skatteminister Rasmus Stoklund (S) sendt et udkast til ændring af registreringsbekendtgørelsen i høringer. Den foreslåede ændring, der vil kunne træde i kraft 15. oktober, afskaffer kravet om, at eksempelvis lastbilchauffører skal registreres som brugere af den lastbil, de kører i - hvis de har den som fast bil.


Ændringen betyder, at lønmodtagere ikke længere skal registreres som brugere af et arbejdskøretøj, de får stillet til rådighed af deres arbejdsgiver. Dermed risikerer lønmodtagere ikke længere at hæfte for de periodiske afgifter, der er knyttet til arbejdskøretøjet, hvis virksomheden ikke betaler dem eller går konkurs. Samtidig undgår virksomhederne de administrative byrder, der er forbundet med at opfylde registreringspligten.  


- Jeg vil gerne kvittere for, at vi dermed undgår de højst uheldige konsekvenser for både vognmænd og chauffører af den bureaukratiske og meningsløse praksis, der dumpede ned med få dages varsel lige før sommerferien, siger DTL's administrerende direktør Erik Østergaard.


DTL, Dansk Erhverv, 3F, Finans & Leasing og Dansk Mobilitet sendte før sommerferien et brev til den daværende skatteminister Jeppe Bruus (S), som lovede en løsning for både chauffører og vognmænd. En løsning som hans afløser kommer med i form af en ændring af køretøjsregistreringsbekendtgørelsen.  




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tre tre-akslede tip-kærrer er sendt til Demstrup
- Flere køretøjer får solceller på taget
- Chauffør kørte med krogen oppe og ramte en bro
- Distributør af kommunal post risikere at blive opsagt af Odense Kommune
- Chauffør fik sin trækker koblet fra brændende sættevogn
- Leder af transportfirma i Litauen underbetalte op mod 200 lastbilchauffører
- Politiet kontrollerede tunge køretøjer på Bornholm
- Sydtysk transportvirksomhed lejede udenlandske chauffører uden tilladelse
- Opgraderet ladeinfrastruktur øger effektivitet og begrænser afhængighed
- Transportkoncern kom op på 151 el-lastbiler, da to nye blev taget i brug
- Østrigsk virksomhed er begyndt at samle el-lastbiler for kinesisk selskab
- Påhængsvogn med tre-aksler er blevet overført til Snoghøj

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst