Landmand skal sidde i EU-Parlamentets transportudvalg
Tirsdag 23. juli 2024 kl: 11:26
Af: RedaktionenAsger Christensen, der blev genvalgt ti at sidde i EU-Parlamentet som et af Ventres medlemmer, oplyser på Linkedin, at han i den nye femårige periode fortsat skal sidde i EU’s Landsbrugsudvalg (AGRI) og Fiskeriudvalg (PECH)
Udover de to udvalg, som Asger Christensen også tidligere har siddet i, skal han også sidde i Transportudvalget (TRAN).
- Fødevarerne skal jo transporteres, før de kan spises, skriver han på Linkedin og peger på, at produktionsdanmark skal kunne levere fødevarer af den højeste kvalitet og med det laveste klimaaftryk.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Fyns trafikselskab har fået ny bestyrelse
- 9 ud af 10 kræver klimaafgift på privatfly
- København får sightseeing-rute med skib til Nordkap og Tromsø
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Letbane kørte med færre passagerer
- Arbejdet med at anlægge overhalingsspor i København begynder til foråret
- Togtransport bliver mere elektrisk med nye tog
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Overskud på 732 millioner kroner kom hjem på skinner
- Buschauffør blev stukket med en kniv
- Antallet af togrejsende over Storebælt steg sidste år med 8,2 procent
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




