Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Ungarn har overtaget formandsposten for EU's råd af ministre

Fredag 5. juli 2024 kl: 10:27
Af: Redaktionen

Mandag overtog Ungarn formandskabet for EU-Rådet, der består af de forskellige EU-landes ministre. Ungarn sætter EU-Rådets dagsorden de kommende seks måneder. I den forbindelse fremhæver NLA - Nordic Logistics Association, der er interesseorganisation i Bruxelles for danske, svenske, norske og finske vognmænd - at der er mange interessante prioriteter inden for transportpolitikken. Ifølge formandskabsprogrammet er en af de primære transportprioriteter bedre forbindelser, både ved geografisk at udvide europæiske netværk Nord-Syd og ved at skabe intermodale knudepunkter

NLA peger på, at det ungarske formandskab også vil fokusere på grøn omstilling af transportsektoren og trafiksikkerhed. Konkret nævner det ungarske EU-formandskab CountEmissionsEU-forordningen, der har til formål at sikre bedre information om drivhusgasudledninger fra godstransport. det ungarnske formandsskab har også det kombinerede transportdirektiv med på programmet.


I relation til trafiksikkerhed sigter formandskabet mod at fortsætte forhandlingerne med EU-Parlamentet om trafiksikkerhedspakken - herunder kørekortdirektivet og direktivet om kørselsforbud. Vedrørende revisionen af kørekortdirektivet har NLA støttet EU-Kommissionens forslag om at tillade 17-årige at køre ledsaget i vejtransport. Ordningen vil hjælpe unge chauffører med at få erfaring sammen med en erfaren chauffør, hvilket ifølge NLA er vigtigt for at tiltrække unge til sektoren.


EU's medlemsstater forventes at debattere spørgsmålet med EU-Parlamentet i de kommende måneder.


Interesserede kan se det ungarnske formandsskabs program her:



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Norske myndigheder har hævet totalvægten for udvalgte vogntog
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- En række køretøjer med særlige godkendelser kan nøjes med det periodiske syn
- Aalborgvirksomhed har fået ny tre-akslet trækker med 780 heste
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Italienske magasiner giver bæredygtighedspris til italiensk lastbil
- Amerikansk bilproducent melder klar med el-lastbiler
- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
- Is faldt fra lastbil og ødelagde forrude på varebil
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Samsø-virksomhed fik gardintrailer med fast tag inden sneen faldt

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst