Tre-akslet kærre er opbygget med hejs og skørter
Fredag 23. februar 2024 kl: 13:46
Af: Redaktionen
Roerslevgaard Entreprenør ApS, der har hjemsted lidt nord for Nr. Aaby på Vestfyn, har fået leveret en ny tre-akslet Kel-Berg 3 hejseladskærre fra Lastas i Hedensted. Den nye hejseladskærre er blandt andet opbygget med lukkede cyklistværn og trekanter imellem aksler - og skørter bag den sidste aksel
Om den nye kærre:
Chassis-opbygning:
- Længdevanger opsvejst i I-profil i højstyrkestål
- Kraftige tværvanger og forstærkninger
- Højde justerbart træk - 4 x 50 mm
- VBG-trækkrog
- Sawo-hejs med to stop til 6,0 - 6,5 meter kasser
- Duo-Matic luftudtag bagerst i venstre
- Dørkplade på hejs og trækstang
- Luftstyret udtrækbar underkøringskofanger
- Sidemarkeringslygter i skåle
- 2 store stål værktøjskasser monteret i henholdsvis højre og venstre side, hvor venstre side er to-delt med betjening og Sawo-boks i bageste del
- Lukkede cyklistværn og trekanter imellem aksler med aluminium over kasser og trekanter, samt skørter bag sidste aksel
- Bakkamera MXN80C med lukkeklap
Kel-Berg kærren er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser, hvor første og tredie aksel er løftbare.
Den nye hejseladskærre er leveret af Anders K. Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Roerslevgaard Entreprenør ApS har hjemsted i Asperup lidt nord for Nr. Aaby på Vestfyn. Virksomheden udfører entreprenør opgaver inden for eksempelvis jordregulering og jordflytning, anlæg, belægning og betonarbejde, nedbrydning, knusning og etablering eller reparation af kabler, vandledninger og fjernvarmerør. Derudover er virksomheden autoriseret kloakmester og tilbyder udlejning af diverse maskiner med fører.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Løftebeslag på 300 ton blev flyttet i løbet af en uge - transporten tog fire timer
- Politiet tjekkede lastbiler på Bornholm
- Sengetrailer med tre-aksler er klar til skovmaskiner
- Fredag 21. marts 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Samarbejde mellem bilproducenter skal skærpe konkurrence og øge salg
- Transportorganisation inviterer endnu en gang til vognmandsmøde
- Vognmandsvirksomhed i Nibe er endt i Skifteretten i Aalborg
- Politiet sigter to personer efter bombetrussel mod Kolding Havn
- Bøder fra ét vejafgiftskamera i Nordjylland annulleres
- Fragtmænd kan lade elektriske lastbiler i Aalborg
- Fragtmænd med blå biler har lagt en plan for grøn transport
- Svensk it-virksomhed køber op i Danmark
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |