173 svenske buschassiser med hybrid drivline skal køre på Tenerife
Tirsdag 21. november 2023 kl: 18:12
Af: Redaktionen
Scania har fået en stor ny ordre på 173 chassiser til hybridbusser fra det transportselskabet TITSA, der står for den kollektive transport på Tenerife, der er en af De Canariske Øer. De 173 buschassiser med hybride drivliner er en del af en samlet ordre på 231 busser. De mange hybrid-busser betyder, at TITSA får en af de største flåder af hybridbusser i Spanien og Portugal
TITSA, Transportes Interurbanos de Tenerife, driver den offentlige bustransport Tenerife og har gennem mange år været kunde hos Scania, der har leveret chassiser til godt 60 procent af selskabets flåde på 600 busser.
Den seneste ordre betyder, at TITSA vil have 291 hybridelektriske busser i sin flåde - lige knap halvdelen.
TITSA transporterer over 60 millioner passagerer årligt og kører godt 35 millioner kilometer med sine busser, der betjener 180 busruter på Tenerife.
De nye busser, der bliver opbygget hos den spanske busopbygger, Castrosua, leveres med fire års garanti, mens batterierne leveres med syv års garanti. De mange busser vilblive leveret i løbet af de kommende to år med 135 enheder i 2024 og de resterende 96 i 2025.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- EU-Kommissionen taber sag mod Danmark om cabotagekørsel
- Regler om fartsbegrænsere i busser og lastbiler skal forenkles
- Trafikselskab lader børn lege, de styrer bussen
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- DSB kan blive infrastrukturforvalter på S-banen
- - Så langt er vi nået på et halvt år
- Politiet får ny kommunikationskanal i 2026
- Fredag 10. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Buschauffør fik angiveligt et ildebefindende
- Beskæftigelsen er steget blandt seniorerne de seneste år
- Flere rejste med færgerne i Dannmark og færgerne til udlandet
- Toldstyrelsen fandt over 60 kg khat i efterladt togbagage
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |