Antallet af lønmodtagere er steget med godt en procent på et år
Tirsdag 21. november 2023 kl: 10:28
Af: Redaktionen
(Grafik og kilde: Danmarks Statistik/www.statistikbanken.dk)
Siden september sidste år, hvor der ifølge Danmarks Statistik var 2.968.781 lønmodtagere i beskæftigelse, er antallet steget til 3.002.990 i september i år. Det er en fremgang på 34.209 - eller 1,15 procent
Siden september 2022 er lønmodtagerbeskæftigelsen steget i 11 ud af 12 måneder, og i september 2023 var der 34.209 flere lønmodtagere sammenlignet med september sidste år.
I offentlig administration, forsvar og politi var der 6.800 flere lønmodtagere i september sammenlignet med året før. Det svarer til en stigning på 4,4 procent i branchen. Knap to tredjedele af stigningen skyldes flere lønmodtagere i staten, særligt inden for forsvar, skatteforvaltning og politi. I september var der 163.300 personer med lønmodtagerjob i offentlig administration, forsvar og politi.
Flere lønmodtagere i transportbranchen
I branchen transport er antallet af lønmodtagere steget med 4.884 siden september 2022, svarende til en stigning på 3,4 procent. I videnservice er lønmodtagerbeskæftigelsen ligeledes steget med 4.900 personer på 12 måneder. Det svarer til en stigning på 2,7 procent. I sundhed og socialvæsen var der i september 4.600 flere lønmodtagere sammenlignet med 12 måneder tidligere, og i branchen industri var der 4.100 flere lønmodtagere i september, svarende til en stigning på 1,2 procent sammenlignet med 12 måneder tidligere.
Færre lønmodtagere i rejsebureauer, rengøring og anden operationel service
I branchen rejsebureauer, rengøring og anden operationel service var der 1.900 færre lønmodtagere i september sammenlignet med 12 måneder tidligere. Det svarer til et fald på 1,2 procent.
Inden for handel var lønmodtagerbeskæftigelsen 700 personer lavere i september end 12 måneder tidligere, svarende til 0,2 procent færre lønmodtagere. I branchen information og kommunikation var der 600 færre lønmodtagere i september sammenlignet med samme måned sidste år.

(Grafik og kilde: Danmarks Statistik/www.statistikbanken.dk)
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fragtmængderne fald i flere regioner
- Bilister i el-biler vælger færgen over Kattegat
- Sveriges største containerhavn får ny direkte forbindelse til Asien
- Martin industrivirksomhed har fået ny ejer og nyt navn
- Fem 13-liters tilpassede lastbilmotorer driver indlandsfragtskib
- Flere tog med færgerne over Øresund
- Færgebatterier kan bruges som energilager på land
- Danmarks største rederikoncern har fået en bøde på 10 millioner kroner i fusionssag
- Havneselskab får kapitalfond som medejer
- Øresundslinjen har overtrådt sit tilsagn til Konkurrencerådet
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Hybrid ro/ro-færge til Det Irske Hav bliver testet i Kina
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |