Formanden fortsætter
Mandag 22. maj 2023 kl: 11:21
Af: RedaktionenLars Jespersen blev genvalgt som formand for Danske Shipping- og Havnevirksomheder (DSHV), da organisationen holdt generalforsamling i begyndelsen af maj
Der var genvalg til formandskabet, så Lars Jespersen, der er administrerende direktør i SDK Shipping A/S fortsætter som formand, mens de to næstformænd fortsat også er Klaus G. Andersen, Fredericia Shipping A/S, og Per Jensen, Blue Water Shipping A/S.
Lars Jespersen kunne i sin beretning konstatere, at DSHV bliver stadig stærkere.
- Vi har i det forgangne år fået mere end 10 nye medlemmer og har nu rundet 140 medlemsvirksomheder. Og når man tænker på, at vi ved fusionen i 2020 var 105 medlemmer, og dermed har haft en medlemsvækst på en tredjedel på tre år, ja så er det vist gået nogenlunde, som man siger på jysk, sagde han.
Formanden konstaterede også, at foreningen har politisk medvind.
- Der er stigende forståelse for vores pointe - at hele samfundet kommer i problemer, hvis landets kommuner frit kan nedlægge havne eller lade byerne krybe for tæt på havnene. For så presses virksomhederne ud. Og så ryger forsyningssikkerheden, konkurrencedygtigheden og arbejdspladserne, sagde Lars Jespersen videre.
Han fremhævede blandt andet udpegelsen af nationale interesser i havne, som et af de politiske tiltag, der vil gavne branchen.
På generalforsamlingen blev følgende indvalgt i foreningens bestyrelse for en to-årig periode:
- Gustav Jakobsen, Schultz Shipping
- Henrik Otto Jensen, NW Group
- Ronnie Hulstrøm, Baltic Shipping Company
- Eigil Schjønning, Visikrer
- Ulf Stephenson, Holship
- Kim Fynbo Nielsen, Dansk Natursten
Syv andre bestyrelsesmedlemmer blev valgt i 2022 for en toårig periode og fortsætter:
- Klaus G. Andersen, Fredericia Shipping
- Jesper Hansson, Svane Shipping
- Per Jensen, Blue Water Shipping
- Lars Jespersen, SDK Shipping
- Bøje Kjær, DLG
- Peter Møller, Saga Shipping
- Jens Toft, Danish Agro
Den ordinære generalforsamling i Danske Shipping- og Havnevirksomheder fandt sted 3. maj på DFDS' »Pearl Seaways«, mens den lå ved kaj i Københavns Havn.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fragtmængderne fald i flere regioner
- Bilister i el-biler vælger færgen over Kattegat
- Sveriges største containerhavn får ny direkte forbindelse til Asien
- Martin industrivirksomhed har fået ny ejer og nyt navn
- Fem 13-liters tilpassede lastbilmotorer driver indlandsfragtskib
- Flere tog med færgerne over Øresund
- Færgebatterier kan bruges som energilager på land
- Danmarks største rederikoncern har fået en bøde på 10 millioner kroner i fusionssag
- Havneselskab får kapitalfond som medejer
- Øresundslinjen har overtrådt sit tilsagn til Konkurrencerådet
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Hybrid ro/ro-færge til Det Irske Hav bliver testet i Kina
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |