Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transport- og logistikkoncern har taget nogle gaslastbiler ud af drift

Onsdag 31. august 2022 kl: 10:33
Af: Redaktionen

Sidste uge skrev vi her på transportnyhederne.dk noget om gaslastbiler og høje priser på den gas, der skal køre på. Transportorganisationen ITD meldte ud, at vognmænd lod deres lastbiler med gasmotorer holde stille og med kapacitetsbegrænsning til følge. Men hvad går en af de transportvirksomheder, der har nogle af de godt 200 gaslastbiler kørende. Vi har spurgt Frode Laursen, hvor skiftet til mere bæredygtige transportløsninger er på dagens dagsorden

- Ingen af os ved vel endnu med sikkerhed, hvilke løsninger der på den lange bane skal omstille vejgodsbranchen til grønne drivmidler. Vi mener at udsigten til de langsigtede teknologier er lang. Både i forhold til teknologiernes modenhed, infrastruktur og kritisk masse, siger Thomas Corneliussen, der er administrerende direktør i Frode Laursen A/S.


- Derfor investerede vi for et par år siden i et større antal gasbiler ud fra et ønske om at rykke på den grønne omstilling og vise mulige veje frem i de mellemliggende år, indtil de varige teknologier er på plads, siger han videre og tilføjer, at når man vælger på den måde at læne sig frem, er der en risiko, som man selvfølgelig også må være klar til at tage konsekvenserne af. 


- Med den forsyningskrise og de ekstreme prisforhøjelser vi har set, har gasbilerne desværre vist sig at være en meget dårlig investering. Vi forsøger nu at bruge en del af bilerne i samarbejde med mindre lokale gasleverandører, og nogle af biogasbilerne har vi taget midlertidigt ud af drift ud fra en betragtning om, at vi kan få mere grøn omstilling for pengene på anden vis, siger han.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand fra Vesthimmerland valgte vogn med gående gulv
- Akutplan giver klarere rammer for vognmændenes omstilling
- Transportorganisation holder fast i sin stævning af Staten
- Ny sanktionsmodel - stadig flest bøder på 9.000 kroner
- Vognmandsorganisation ser positivt på elektrisk netaftale
- Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst