Containerhavn med flodmunding håndterer for første gang over 1.000.000 teu
Torsdag 28. juli 2022 kl: 11:12
Af: Redaktionen
I løbet af de første seks måneder af 2022 har DP World's containerterminal, London Gateway, der ligger ved indsejlingen til Themsen cirka 50 kilometer øst for centrum af London, for første gang håndteret over 1.000.000 teu på seks måneder - mere nøjagtigt 1.013.000 teu
DP World, der også driver en containerterminal i Southampton - den næststørste i Storbritannien - har i første halvår samlet håndteret 1.937.000 teu.
DP World, der driver havne, terminaler og logistikvirksomheder på seks kontinenter, annoncerede sidste år en yderligere investering på 300 millioner pund i en ny fjerde kaj ved London Gateway. Den nye kaj med tilbehør vil øge kapaciteten med en tredjedel, når den åbner i 2024.
Globalt har DP World noteret en volumenudvikling i årets første seks måneder på 2,7 procent.
- I løbet af de seneste 10 år er der investeret to milliarder pund i Storbritannien. London Gateway er et af Storbritanniens største privat finansierede investeringsprojekter gennem de seneste 30 år og er sat til at vokse yderligere som en del af Thames Freeport. I løbet af de næste 10 år er omkring én milliard pund blevet øremærket til Storbritannien, hvilket gør det til vores største investering uden for Mellemøsten, siger gruppeformand og administrerende direktør for DP World, Sultan Ahmed Bin Sulayem.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet
- Varebiler bliver en del af køre- og hviletidskontrollen
- 47 virksomheder har fået tilsagn og støtte til at omstille tung transport
- Nyt folketingsmedlem har en baggrund som lastbilchauffør
- Tre fagforeninger slutter sig sammen i Nordsjælland
- Motorvej i Vendsyssel skal have ny belægning
- Færdselsstyrelsen udsender ny vejledning om syn af køretøjer
- Trådløs opladning kan udløse mere tid til at køre
- Den ulykkelige sandhed er, at det går i den forkerte retning
- Folketingspolitiker med chaufførbaggrund blev vraget af vælgerne
- Transportvirksomhed fortsatte trods påbud med at bruge
- Entreprenørvognmand kører jord med mere med ny tre-akslet tip-trailer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



