Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Containerhavn med flodmunding håndterer for første gang over 1.000.000 teu

Torsdag 28. juli 2022 kl: 11:12
Af: Redaktionen

Containerhavn med flodmunding håndterer for første gang over 1.000.000 teu

I løbet af de første seks måneder af 2022 har DP World's containerterminal, London Gateway, der ligger ved indsejlingen til Themsen cirka 50 kilometer øst for centrum af London, for første gang håndteret over 1.000.000 teu på seks måneder - mere nøjagtigt 1.013.000 teu

DP World, der også driver en containerterminal i Southampton - den næststørste i Storbritannien - har i første halvår samlet håndteret 1.937.000 teu.


DP World, der driver havne, terminaler og logistikvirksomheder på seks kontinenter, annoncerede sidste år en yderligere investering på 300 millioner pund i en ny fjerde kaj ved London Gateway. Den nye kaj med tilbehør vil øge kapaciteten med en tredjedel, når den åbner i 2024. 


Globalt har DP World noteret en volumenudvikling i årets første seks måneder på 2,7 procent.


- I løbet af de seneste 10 år er der investeret to milliarder pund i Storbritannien. London Gateway er et af Storbritanniens største privat finansierede investeringsprojekter gennem de seneste 30 år og er sat til at vokse yderligere som en del af Thames Freeport. I løbet af de næste 10 år er omkring én milliard pund blevet øremærket til Storbritannien, hvilket gør det til vores største investering uden for Mellemøsten, siger gruppeformand og administrerende direktør for DP World, Sultan Ahmed Bin Sulayem.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Data viser prisudvikling på diesel siden 1972
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Priserne på olie stiger og øger fokus på andre løsninger
- Færgedriften mellem Danmark og Tyskland er blevet mere elektrisk
- Antallet af nyregistrerede lastbiler er steget
- Containertransportør har fået nyt man-skab på Sjælland
- Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten
- Sønderjysk vognmand har koblet for en ny fire-akslet påhængsvogn med tip
- Problemer med posten - kørekort kan hentes hos Borgerservice
- Affalds- og genbrugskoncern køber tre vognmandsforretninger
- Vognmand fik tre klasse 3-lastbiler leveret samme dag
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst