Baneansatte i Storbritannien strejker onsdag
Onsdag 27. juli 2022 kl: 13:36
Af: RedaktionenOver 40,000 ansatte hos Network Rail og 14 tog-operatører i Storbritannien strejker onsdag, da der stadig mangler gennembrud i forhandlingerne mellem parterne
Generalsekretær Mick Lynch i fagforbundet RMT, der blandt andet organiserer ansatte i baneselskaber og togoperatører siger, at strejken er blevet sat i gang som led i kampen for at sikre de ansatte en hæderlig lønstigning, sikkerhed i ansættelsen og gode arbejdsbetingelser.
- Network Rail har ikke forbedret deres seneste tilbud, og tog-operatørerne har ikke tilbudt os noget nyt, siger Mick Lynch og peger på, at Network Rail derimod har skærpet tonen og truet med afskedigelser og nedskæringer i vedligeholdelsesarbejdet, hvis RMT ikke trak aflyste dagens strejke.
Han fremhæver også, at togoperatørerne har lagt én-mandsdrift på bordet sammen med en gennemgang af RMT's arbejdsvilkår og betingelser.
- RMT vil fortsætte med at forhandle i god tro, men vi vil ikke acceptere at blive presset af nogen. Regeringen er nødt til at stoppe sin indblanding i tvisten, så jernbanearbejdsgiverne kan nå frem til en forhandlingsløsning med os, siger Mick Lynch.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Taxi-app og taxi-selskab har udvidet til Randers
- Ny letbanestrækning i Hovedstaden åbner 22. august
- Persontransportorganisation siger velkommen til den nye transportminister
- Lørdag holder letbanetogene i Odense stille
- Projekt om behovsstyret transport på Mors får tilskud på to millioner kroner
- Årsberetning fortæller om stor tilfredshed med chaufførernes kørsel
- Fællesråd for landdistrikter peger på et markant løft af den kollektive trafik
- Den nye transportminister er uddannet sygeplejerske
- Ny regering vil gøre det gratis for unge at køre med bus og tog
- Danmark har fået en ny regering
- Kollektiv transport er en forudsætning for sammenhængskraft
- Passagertallet steg med godt ti procent i lufthavn på Djursland
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





