Baneansatte i Storbritannien strejker onsdag
Onsdag 27. juli 2022 kl: 13:36
Af: RedaktionenOver 40,000 ansatte hos Network Rail og 14 tog-operatører i Storbritannien strejker onsdag, da der stadig mangler gennembrud i forhandlingerne mellem parterne
Generalsekretær Mick Lynch i fagforbundet RMT, der blandt andet organiserer ansatte i baneselskaber og togoperatører siger, at strejken er blevet sat i gang som led i kampen for at sikre de ansatte en hæderlig lønstigning, sikkerhed i ansættelsen og gode arbejdsbetingelser.
- Network Rail har ikke forbedret deres seneste tilbud, og tog-operatørerne har ikke tilbudt os noget nyt, siger Mick Lynch og peger på, at Network Rail derimod har skærpet tonen og truet med afskedigelser og nedskæringer i vedligeholdelsesarbejdet, hvis RMT ikke trak aflyste dagens strejke.
Han fremhæver også, at togoperatørerne har lagt én-mandsdrift på bordet sammen med en gennemgang af RMT's arbejdsvilkår og betingelser.
- RMT vil fortsætte med at forhandle i god tro, men vi vil ikke acceptere at blive presset af nogen. Regeringen er nødt til at stoppe sin indblanding i tvisten, så jernbanearbejdsgiverne kan nå frem til en forhandlingsløsning med os, siger Mick Lynch.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Gratis transport har fået flere til at parkere ved letbanestation
- Togoperatør kørte 6 millioner kroner hjem i første kvartal
- Elektriske delecykler skal hjælpe landsbyborgere tættere på offentlig transport
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Det første direkte tog mellem København, Berlin og Prag er sendt afsted
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
- Reservedele var gemt væk - dansk forhandler af togreservedele vil betale én million kroner i bøde
- Politiet i Østjylland fik flere anmeldelser om pirattaxier
- Vi så på brint og busser i Bonn
- Magasinet Bus 4 - 2026 er udkommet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


