Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Rederiorganisation får ny næstformand

Torsdag 9. juni 2022 kl: 11:43
Af: Redaktionen

På årets generalforsamling i organisationen Danske Rederier er der blevet afholdt valg til bestyrelsen. Palle Brodsgaard Laursen fra A.P. Møller - Mærsk indtræder i bestyrelsen og er valgt til ny næstformand. Tre medlemmer af bestyrelsen i Danske Rederier er blevet genvalgt på generalforsamlingen

Palle Brodsgaard Laursen, der er Chief Fleet and Technical Officer i A.P. Møller - Mærsk, afløser som nyvalgt bestyrelsesmedlem den afgående næstformand Henriette Hallberg Thygesen, der også var fra hos A.P. Møller - Mærsk.


- Jeg vil gerne takke Henriette H. Tygesen for hendes store indsats i bestyrelsen gennem de seneste to år og takke for samarbejdet på vegne af hele bestyrelsen. Jeg ønsker Henriette god vind fremover og er samtidig glad for, at Palle Brodsgaard Laursen har meldt sig til at føre stafetten videre som ny næstformand, siger formand for Danske Rederier og administrerende direktør i rederiet Torm A/S, Jacob Meldgaard.


Jacob Meldgaard blev selv genvalgt og blev ligeledes valgt til at fortsætte som formand. Desuden blev Peter Lytzen, der er administrerende direktør i Esvagt A/S genvalgt, Det sammme gjaldt for Lars Hjort Simonsen, Skibsreder i M. H. Simonsen ApS.


- Jeg er glad for igen at være blevet valgt til formand for bestyrelsen og vil takke for tilliden. Der ligger nogle meget store opgaver og venter på os specielt i forhold til den grønne omstilling af skibsfarten. Jeg sætter pris på at være med til at varetage medlemmernes interesser gennem bestyrelsen, og det er en fornøjelse at have berøring med dansk skibsfart i bred forstand, siger Jacob Meldgaard.


Den samlede bestyrelse ser efter dagens generalforsamling i Danske Rederier sådan ud:
 
  • Jacob Meldgaard, administrerende direktør (CEO) i Torm A/S (formand, genvalgt)
  • Palle Brodsgaard Laursen, Chief Fleet and Technical Officer hos A.P. Møller - Mærsk (næstformand, nyvalgt)
  • Torben Carlsen, administrerende direktør (CEO) i DFDS A/S
  • Christian M. Ingerslev, administrerende direktør (CEO) i Maersk Tankers A/S
  • Jan Rindbo, administrerende direktør (CEO) i Dampskibsselskabet Norden A/S
  • Lars Hjorth Simonsen, Skibsreder, M. H. Simonsen ApS (genvalgt)
  • Peter Lytzen, administrerende direktør (CEO) i Esvagt A/S (genvalgt)
  • Thorsten Jalk, administrerende direktør (CEO) i Ziton A/S




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Havneselskab ved Øresund vinder krydstogtpris
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Skærver og fast biobrændsel opvejede fald i import af fossile brændsler
- Den største havn ved Limfjorden skruer op for forventningerne
- Lodsselskab skal have ny direktør
- Politiet har sigtet 15 personer efter demonstration på Aarhus Havn
- Havn i Vendsyssel er klar til første etape af havneudvidelse
- Energihavn i Malmö får nyt jernbanespor og øger intermodaliteten
- De maritime uddannelser forsætter fremgangen
- Færger fragtede mere fragt og færre passagerer i juli
- Toldstyrelsen tjekke skibe og fandt ulovlige cigaretter
- Passagertallet var det højeste i 25 år

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst