Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Overlæsset var på 38 procent

Torsdag 12. maj 2022 kl: 11:47
Af: Redaktionen

Politiets udlændingekontrolafdeling tjekkede onsdag klokken morgen en udenlandsk bil, der kørte af færgen i Rødbyhavn. Føreren, en 43-årig udenlandsk mand, havde hægtet en påhængsvogn på trækkrogen på sin varebil, og samlet så vogntoget ud ti at veje lidt for meget

En kontrolvejning afslørede, at vogntoget vejerede 1.740 kg mere end tilladt, hvilket svarer til et overlæs på 38 procent. Desuden krævede en så tung kombination af bil og påhængsvogn et kørekort til kategori B/E, og det havde den 43-årige ikke. Han blev derfor sigtet for kørsel uden førerret til den pågældende kategori og for at køre med overlæs.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Flest el-lastbiler i Danmark har en stjerne på fronten
- Transportorganisation har set på ny bødepraksis
- Verden mangler 2,9 millioner chauffører
- Flådestyringsløsning fra dækproducent har fået tre europæiske branchepriser
- Vognmand i Himmerland kan have 83 kubikmeter i ny fire-akslet tip-trailer
- Spansk chauffør blev taget i narkosmugling - er nu idømt 14 års fængsel
- Fynsk vognmand bliver en del af en sønderjysk transportvirksomhed
- Tre-akslet kærre er bygget til at køre med køreplader
- Svensk lastbilproducent viser nye drivliner og teknologier
- Nye regler om takograf og køre- og hviletider er trådt i kraft
- Politiet i Nordjylland tjekkede studentervogne
- Bagerste kofanger var for svag

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst