Sydjysk fjordhavn fremlægger solidt årsresultater og god start på 2022
Fredag 29. april 2022 kl: 13:30
Af: RedaktionenKolding Havn kan fremvise en årsrapport for 2021, der viser solide resultater, selvom nettoomsætningen faldt med 2 millioner kroner i forhold til 2020. Bruttoresultatet blev på 21,9 millioner kroner, hvilket var 419.000 kroner under 2020. Det samlede resultat for året 2021 blev 4,3 millioner kroner for organisationen Kolding Havn mod 5,2 millioner kroner i 2020
De ovenstående økonomiske resultater er realiseret trods et fald i den samlede godsomsætning opgjort i ton på 7,75 procent for 2021. De høje råvare- og energipriser har været medvirkende årsager til nedgangen i godsmængden - eksempelvis indenfor gødning.
Men begyndelsen af 2022 har været en rekord, hvor første kvartal er det største i de seneste elleve år, sandsynligvis det bedste første kvartal nogensinde, målt på godsomsætning i ton. Da der altid er sæsonudsving for omsætningen af gods, er et rekordstort første kvartal ingen garanti for endnu et fuldt rekordår på havnen.
Proces for udvikling af Koldings havneområder
Bestyrelsen for Kolding Havn har på sit møde i april blandt andet arbejdet med grundlaget for den fortsatte proces til udvikling af havneområderne, hvor der eksempelvis er to kommende opgaver i projektet.
For det første skal Kolding Havn have et fuldt overblik over de eksisterende forhold, så der skal laves en omfattende tilstandsrapport for havneområderne, så alle parter ved, hvad havnen har med at gøre. Dette arbejde løber indtil efteråret 2022.
For det andet skal der det kommende års tid arbejdes med de overordnede, strategiske muligheder under overskriften ”Mere by - grønnere erhvervshavn”. Her kommer der fokus på fem temaer: Byudvikling, havneudvikling, infrastruktur for transport, klimatilpasning og bæredygtighed.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre-akslet city-tip trailer har kasse i Hardox-stål
- Lastvognsmekaniker får lærlingepris
- Færdselsstyrelsen imødegår misforståelser om vinterdæk
- Transportselskab har offentliggjort sin første årsrapport som transportselskab
- Trækker med 590 heste har plys på gulvet
- To pakker indeholdt 36 kg kanonslag
- Ny fælles tjeneste skal styrke trivslen i transportbranchen
- Vognmandsorganisation vil sammen med en række partnere have lastbilmatik på skoleskemaet
- EU-Parlamentet har vedtaget at modernisere kørekortreglerne
- Svensk lastbilproducent åbner produktionsanlæg i Kina - med kapacitet på 50.000 køretøjer årligt
- Ø-færger sætter farten ned for at spare brændstof
- Færgerederi var 363 passagerer fra et sætte ny rekord
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



