Opmærksom kvinde opdagede forsøg på tyveri fra lastbil
Tirsdag 15. marts 2022 kl: 13:47
Af: RedaktionenLidt over midnat natten til tirsdag blev politiet på Midt- og Vestsjælland tinget op af en opmærksom kvinde, som havde set en mand stå tæt på en lastbil på Spættevej i Store-Merløse ved Holbæk, hvis bruger hun kendte. Da fortalte politiet, at da hun nærmerede sig manden for at undersøge, hvad han lavede på stedet, løb han fra stedet og fik under flugten følgeskab af endnu en mand
De to mænd løb ifølge kvinden fra stedet gennem en have og videre ud til en sti, hvor de forsvandt væk på nogle løbehjul. Mændene beskrives om ca. 180 cm høje, tætte af bygning, iført mørkt tøj og med sorte skaterhjelme. Den ene havde lidt skæg, og ifølge kvinde talte de to mænd ikke dansk sammen.
Politiet ledte forgæves efter de to mænd, men fik klarlagt, at de måske kunne mistænktes for at have været inde i lastbilen, hvis handskerum var blevet gennemrodet. Der var tilsyneladende ikke stjålet noget fra lastbilen, som ikke havde nogen skader efter indbruddet.
Politiet hører gerne fra personer, der har bemærket de to mænd på flugt i området. Politiet kan kontaktes på tlf. 114 med oplysninger i sagen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tip-kærre har trevejs-tip
- Norskejet pakkedistributør håndterer toldfri lageropbevaring på sin terminal i Greve
- Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har godkendt opkøb af lastbilforhandler
- Politiet tjekkede busser og udskrev bøder
- Færdselspolitiet tjekkede taxier og andre køretøjer i det østjyske
- 133 medarbejdere hos leverandører til Københavns Kommune får efterbetalt 3,8 millioner kroner
- Ombyggede lastbiler med lang snude skal have ombygningen med i godkendelseserklæringen
- Landet bedste arbejdspladser er fundet
- Biltransportør vil med på den elektriske vogn
- Sønderjysk vognmand hentede fire-akslet tiptrailer i Østjylland
- Rumænske palletyve blev taget af politiet
- Japansk bilkoncern vil være med i svensk-tysk brintsamarbejde
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



