Tysk lastbilproducent trækker bæredygtigt trofæ med hjem til München
Tirsdag 30. november 2021 kl: 11:33
Af: Redaktionen
MAN TGX er som trækker med en 510 hk motor blevet kåret som ”Sustainable Truck of the Year 2022”. Det skete ved et arrangement under Ecomondo i Italien
![]() |
Titlen er en af mange internationale priser, som MANs nye truck generation har vundet siden introduktionen i Februar 2020. "Prislisten" rummer blandt andet prisen som ”International Truck of the Year 2021” og designpriser som ”Red Dot Design” og ”German Design Award”.
- Sustainable Truck of the Year 2022-prisen til MAN TGX er en særlig vigtig ny hæder, da den fremhæver vores fokus på miljøvenlige og bæredygtige transportløsninger, der gør vores kunders krævende og hektiske dagligdag, siger Göran Nyberg, der er bestyrelsesmedlem hos MAN Truck & Bus.
Sustainable Truck of the Year-prisen, som i år løber på sit sjette år, blev lanceret af det Italienske magasin ”Vado e Torno”, der har specialiseret sig i bæredygtig transport. Fokus er på bæredygtige innovationer indenfor godstransport på vej, der allerede er tilgængeligt på markedet.
Pris blev uddelt i tre kategorier, sættevognstrækker, distribution og varebil, på baggrund af et detaljeret evalueringskoncept for bæredygtighed og effektivitet. Der tages ikke kun hensyn til reduktion af emissioner, men også andre aspekter af køretøjets påvirkning på miljøet, sikkerheden og livskvalitet samt bæredygtigheden af hele produktionscyklussen. Aspekter af brugerkomfort indgår også i vurderingen.
Juryen begrundede sin stemme på MAN TGX 18.510 med følgende ord:
"Den seneste generation af MAN TGX har hævet barren for kvalitet og effektivitet. Yderligere raffineret aerodynamik forbedrer luftstrømme til fordel for lavere luftmodstand, hvilket resulterer i brændstofsbesparelser og lavere emissioner. Effektiv fremdrift sikres af den gennemprøvede 12,4-liters motor med 510 hk i kombination med MAN TipMatic gearkassen. Det komfortable og funktionelle førerhus er designet til at få chaufføren til at føle sig hjemme både under kørsel, men også i pauserne".
Her på transportnyhederne.dk har vi også haft muligheden for at testkøre en MAN TGX, som vi også gav rosende ord med på vejen.
Interesserede kan læse mere om vores testkørsel her:
Løven brummer velkommen i sit nye hus
Løven brølede mod vind og vejr - med et plus
Og lidt om brændstoføkonomien her:
Ny lastbilsgeneration sparer op til 8,2 procent brændstof
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilanlæg i Malmö lukker efter tre år
- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






